Baner z okładką książki Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty.

Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty.

Autor: Tadeusz Lubelski

 • Seria/cykl wydawniczy: Terytoria Kina
  Wydawnictwo: Videograf II
  Data wydania: 2008
  ISBN  978-83-7183-666-4

 • Wydanie: papierowe
  Oprawa: twarda
  Liczba stron: 624

Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty to zawarte w jednym tomie syntetyczne ujęcie całych dziejów kina w Polsce. Autor rozpoczyna swoją opowieść od poprzedzających pierwsze pokazy filmowe zjawisk z zakresu kultury audiowizualnej XIX w. i doprowadza ją do filmów, które miały premierę w listopadzie 2008 r. Wszechstronne omówienie znajdują tu wszystkie najważniejsze zjawiska polskiej sztuki i kultury filmowej, a także przemysłu kinematograficznego. Przedmiotem analizy stają się najwybitniejsze polskie filmy fabularne, dokumentalne i animowane, przedstawione są biografie twórców i najważniejsze konteksty kina, a wszystko to włączone zostaje w obręb jednolitej narracji historycznej. W ten sposób ponad stuletnie dzieje kina polskiego zostają opisane jako cząstka kultury narodowej Polaków. Videograf II, http://www.videograf.pl

Książka Tadeusza Lubelskiego to niezwykły podręcznik, który kryje w sobie całą historie polskiego kina. Czytelnik zostaje zapoznany z najważniejszymi twórcami, filmami, nurtami i kierunkami rodzimej kinematografii od 1895 do 2007 roku. Autor skupił się na najważniejszych informacjach dotyczących filmu fabularnego, dokumentalnego, telewizyjnego i animowanego.

W niezwykle przystępny a zarazem wciągający sposób zostały opisane wszystkie istotne etapy rozwoju polskiego kina. Lubelski analizuje filmy, przytacza okoliczności ich powstawania i biografie najważniejszych postaci. Historia kina w ujęciu autora to jednak nie tylko chronologiczny opis dziejów kina, traktuje on bowiem sztukę filmową jako integralną część polskiej kultury. Zatem obok filmów poznajemy tło historyczne i  najważniejsze w tym czasie przemiany społeczno-kulturowe w Polsce.

Nie da się ukryć, że ukazało się już wiele pozycji poświęconych polskiej kinematografii, lecz teraz, dzięki książce Historia kina polskiego Twórcy, filmy, konteksty, wszystkie najważniejsze informacje dotyczące tego tematu można znaleźć w jednym miejscu. Dodatkowym atutem jest przystępny język, dzięki któremu pozycja może być doskonałym źródłem informacji dla każdego, kto interesuje się kinem.

Kategorie wiekowe: ,

Author

Magister filmoznawstwa, doktorantka w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Interesuje się kinem (zwłaszcza dokumentalnym), sztuką współczesną, etnografią i cyganologią.
Skip to content