Kolejny rok i nowe książki przed nami!

Drodzy Przyjaciele Mądrych Książek!

Mija czwarty rok naszej działalności! Przyniósł nam sporo dobrych chwil i sukcesów, ale nie oszczędził także kilku porażek. Ani na moment jednak nie zmienił się cel naszej działalności – chcemy pokazywać Wam dobre i wartościowe książki popularnonaukowe i odradzać te kiepskie, nierzetelne i pełne błędów. Nade wszystko jednak chcemy przekonywać Was do kochania książek!

Dzięki aktywności i opiniom otrzymywanym od naszych czytelników wiemy, że nasza działalność jest ważna nie tylko dla nas, miłośników nauki i jej popularyzacji, ale także dla wszystkich, którzy poszukują solidnej literatury poświęconej nauce i jej niezwykłej roli w życiu ludzi. Na naszym rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej literatury popularnonaukowej i to bardzo nas cieszy. Jest nam coraz trudniej zapoznawać się z nowościami wydawniczymi, a przecież  staramy się także nie zapominać o książkach starszych, ale nadal aktualnych. Jak powiedział Frank Zappa – „tak wiele książek, tak mało czasu…”. Konsekwentnie walczymy także z tymi książkami, które niesłusznie cieszą się zainteresowaniem czytelników ze względu na swoje błędy czy zawarte w nich nierzetelności. Za nami już niemal 1000 zrecenzowanych książek, a wiele tysięcy czeka na swoją kolej!

Konkurs „Mądra Książka Roku” – edycja 2016 (kwiecień 2017)

W mijającym roku grono naszych redaktorów znów nieco się powiększyło. Nadal jednak nie udaje nam się zachęcić do społecznego i regularnego działania naukowców i pasjonatów co najmniej kilku specjalności, takich jak medycyna, chemia, fizyka, astronomia czy sztuka. To jedna z naszych porażek i nieustannych bolączek, na które nie mamy póki co recepty… Może Nowy Rok przyniesie rozwiązanie tego problemu?

Rok 2017 podobnie jak poprzedni był dla nas także znakomitym czasem rozwijającej się bardzo prężnie współpracy z wieloma wydawnictwami, które starają się coraz powszechniej rzetelnie prezentować swoje książki. Cieszy nas fakt, że obserwujemy wyraźnie zainteresowanie jakością wydawanych pozycji, a nie tylko ich ilością. To jedyny i właściwy kierunek – tylko poprawne merytorycznie i starannie wydane książki mają sens i dobrze opowiadają o nauce, dostarczając jednocześnie fascynującej rozrywki. Takie książki zawsze chętnie pomożemy promować i będziemy wspierać wydawców w podnoszeniu poprzeczki, poprawianiu jakości swoich książek. W 2017 roku Mądre Książki objęły patronat nad polskimi wydaniami kilkunastu książek popularnonaukowych.

Niektóre książki objęte naszym patronatem w 2017 roku

Staramy się rozwijać Fundację Euklidesa, którą założyliśmy po to by wspomóc funkcjonowanie Mądrych Książek i realizować także inne projekty popularyzatorskie. Ciągle borykamy się jednak z brakiem funduszy, a i o wolontariuszy do pracy nie przynoszącej materialnych korzyści nie jest łatwo…

Od trzech lat we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim organizujemy konkurs Mądra Książka Roku, którego celem jest zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą dzięki zaangażowaniu UJ i naszego zespołu budujemy i jaką staje się powoli statuetka Euklidesa przyznawana najlepszym publikacjom, jest już dziś drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach. Wiemy także, że dla autorów i wydawców staje się ona pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Już niebawem rozpocznie się III edycja konkursu, która będzie tym razem jeszcze bardziej rozbudowana i atrakcyjniejsza. Dotrzemy z nią także, dzięki współpracy z mediami, do znacznie większej grupy odbiorców.

W mijającym roku Mądre Książki zostały docenione przez Polską Izbę Książki i Jury konkursu PIK-owy Laur i otrzymały główną nagrodę w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”! To zasługa wielu osób i dowód na to, że warto poświęcać swój czas i pisać o nauce i książkach! Bardzo dziękujemy Jury konkursu i wszystkim, których praca i zainteresowanie składają się na nasze sukcesy i codzienne funkcjonowanie!

Jak co roku gorąco dziękujemy oczywiście wszystkim, którzy wspierali nas w mijającym 2017 roku i przyczynili się do rozwoju Mądrych Książek i Fundacji Euklidesa! Liczymy na Was w kolejnym roku. Przede wszystkim jednak jak zwykle liczymy na wszystkich miłośników dobrych książek i prawdziwej nauki! To dla was czytamy i recenzujemy, dla was poświęcamy nasz wolny czas i rozwijamy naszą obecność w sieci! Zostańcie z nami i pomóżcie nam działać w kolejnym roku! mamy przeczucie, że wiele przygód jeszcze przed nami!

Życzymy wszystkim naszym wspaniałym i wiernym czytelnikom i współpracownikom wspaniałego, pozytywnie naukowego i zaczytanego 2018 Roku!

Nieustająco także zachęcamy do współpracy i aktywności! Dziś popularyzacja wiedzy o świecie i edukacja stają się ważne jak nigdy! Dołączcie do nas i pomóżcie nam tworzyć Mądre Książki!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+