Baner z okładką książki Lasy

Lasy

Autorzy: Jess French, Alexander Mostov

  • Wydawnictwo: Zielona Sowa
    Data wydania: 2021
    ISBN 9788381549509
  • Wydanie: papierowe
    Oprawa: twarda
    Liczba stron: 64

Czy wiesz, że Twoje wybory mają znaczenie i Ty też możesz zmienić świat?

Czy chcesz zmienić go na lepsze?

Jeśli tak, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Dowiesz się z niej, co to jest wylesianie i jak jemu zapobiegać. Poznasz niesamowite rozwiązania pomagające chronić lasy: od działań biologów i ekologów, po niezwykłe wynalazki, jak roboty służące do sadzenia drzew.

Z książki dowiadujemy się, jakie są rodzaje lasów, kim są ich mieszkańcy, dlaczego lasy są tak cenne dla naszej planety. Następnie zapoznajemy się ze zjawiskiem wylesiania, z jego przyczynami i skutkami, by w końcu dowiedzieć się, co może zrobić każdy z nas, by chronić lasy i w jaki sposób nasze codzienne wybory i przyzwyczajenia mogą pomóc chronić to bezcenne bogactwo.

z opisu wydawcy

Życie recenzenta bywa bardzo ciężkie. A najgorzej to jest, jak trafi się człowiekowi taka książka, że wszystko jest w niej idealne i nie ma się do czego przyczepić, nawet jakby się bardzo chciało. W takiej recenzji „proszę pana, to jest tak: nuda… Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic”. Świetnym przykładem publikacji, do której nie ma jak się przyczepić są Lasy napisane przez Jessa Frencha, zilustrowane przez Alexandra Mostova, a wydane w Polsce nakładem wydawnictwa Zielona Sowa. Książka ta jest czymś, co ja nazywam produktem „od początku do końca”.

W produkcie „od początku do końca” koncepcja jest spójna ze sposobem wykonania, a treść współgra z formą. Dokładnie tak jest w przypadku Lasów, które opowiadają o tytułowych kompleksach roślinnych z perspektywy pięciu, różnorodnych pod względem treści, rozdziałów. Najpierw młody czytelnik otrzymuje klasyczną wiedzę na temat różnych typów lasów (od tych równikowych po tajgę). Potem dowiaduje się, dlaczego na świecie lasów jest coraz mniej, co mają ze sobą wspólnego wylesianie i działania współczesnego człowieka, takie jak intensywna hodowla zwierząt, pozyskiwanie drewna czy wydobywanie surowców kopalnych. W rozdziale trzecim dziecko poznaje mechanizmy, w ramach których znikające lasy destabilizują klimat, wytrącają przyrodę z równowagi, a także zagrażają zwierzętom i ludziom. Dwa ostatnie rozdziały są częściami wspierającymi poczucie sprawczości dziecka i dającymi mu siłę oraz nadzieję. Opowiadają bowiem o tym, jak możemy chronić dziką przyrodę, jak uprawiać zrównoważone rolnictwo, jak wspierać naukę i pozytywny aktywizm, a także jak wpływać na prawodawców, by i oni zdali sobie sprawę z roli lasów w życiu planety i zaczęli pracować nad odpowiednimi regulacjami.

Książka nie infantylizuje przekazu kierowanego do młodego czytelnika. Pokazuje mu wyraźnie, że jeśli lasy będą znikać z naszej planety, to razem z nimi znikniemy z niej również my oraz wszystko to, co kochamy. Jednocześnie, jest to publikacja nastrajająca bardzo pozytywnie. Daje dziecku do zrozumienia, że zarówno ono samo, jak i jego najbliższe otoczenie mają moc sprawczą, by zmienić obecny stan rzeczy. Treść książki zachowuje więc idealny balans pomiędzy wysokiej jakości merytoryką a zachętą do aktywizmu. Jednocześnie, nie jest w swoim przekazie agresywna. Pokazuje ponadto, że dbałość o lasy to nie tylko powtarzane od dekad „dbaj o zieleń”. To również odpowiedzialne zakupy, promowanie zaangażowanych społecznie przedsiębiorców czy tworzenie organizacji uczniowskich, które mogą być „głośniejsze od pił”.

Ogromnym atutem Lasów jest też oprawa graficzna tej książki, która jest tak przepięknie zilustrowana, że aż chce się ją oglądać i dotykać. Ilustracje są barwne, ale jednocześnie stonowane – bardzo spójne z treścią pisaną.

Absolutną wisienką na torcie jest fakt, że omawianą publikację wydrukowano na papierze wytworzonym z materiałów pochodzących z lasów posiadających certyfikat FSC (Forest Stewardship Council; papier z odpowiedzialnych źródeł). Dodatkowo, za każdy sprzedany egzemplarz książki wydawnictwo przeznacza złotówkę na Fundację Las Na Zawsze. W tym ostatnim aspekcie warto wspomnieć, że nawet jeśli wsparcie kwotowe nie jest tu gigantyczne, to funkcja popularyzatorska może się okazać ogromna – dzięki samej informacji o wspieraniu fundacji, o jej istnieniu i działaniach może się dowiedzieć wiele osób, które nigdy wcześniej nie słyszały o tej organizacji (Las Na Zawsze jest z resztą również honorowym patronem tej publikacji).

Marzę o tym, by na rynku wydawniczym były same książki tego typu: rewelacyjne merytorycznie, przepiękne graficznie, a do tego pobudzające ciekawość i wspierające poczucie sprawczości dziecka. Jeśli teraz siedzicie, to wstańcie i ruszcie do najbliższej księgarni.

Kategorie wiekowe: ,
Wydawnictwo:
Format:

Author

Z wykształcenia lekarka weterynarii i dziennikarka. Z zawodu i pasji - popularyzatorka nauk przyrodniczych oraz medycznych: w mowie (Centrum Nauki Experyment, Wolna Nauka) i piśmie ("Polityka", "Tygodnik Powszechny", "Magazyn WP"). Autorka książek popularnonaukowych ("Czy słonie dają klapsy?", "Laboratorium w szufladzie. Zoologia") i recenzentka tychże (Mądre Książki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content