Baner z okładką książki Mądre Książki 2015/2016, czyli co za nami, a co nas czeka!

Mądre Książki 2015/2016, czyli co za nami, a co nas czeka!

2016MKMija właśnie drugi (a pierwszy pełny) rok działalności serwisu Mądre Książki. Był to dla nas i wszystkich osób zaangażowanych w działalność serwisu rok pracowity i pełen dobrych wydarzeń. Mądre Książki się rozwijają i choć nadal borykają się z różnymi problemami i nie mają stałego oparcia finansowego, to jednak są coraz bliżej poradzenia sobie z tym i innymi kłopotami, a rosnące zainteresowanie czytelników i rozwijające się grono znakomitych recenzentów i współpracowników serwisu napełniają nas nadzieją i dumą!

W 2015 roku grono naszych redaktorów wzrosło do niemal 40 osób. Reprezentujemy różne dziedziny nauki i różne pasje, dzięki czemu możemy recenzować coraz więcej książek i popularyzować dobre publikacje w większym zakresie. Nadal jednak brakuje nam specjalistów co najmniej kilku specjalności, takich jak medycyna, fizyka czy chemia. Może 2016 rok przyniesie nam w prezencie nowych recenzentów? 🙂

W mijającym roku udało nam się także przygotować i udostępnić bezpłatnie miłośnikom książek i nauki aplikację na urządzenia mobilne, pozwalającą na stały kontakt z Mądrymi Książkami i wyszukiwanie najbliższych księgarni i bibliotek. To ważne, ponieważ w dzisiejszym świecie, nawet promując książki, nie można oddalać się od nowoczesnych technologii, szczególnie celnie trafiających przecież do świadomości zwłaszcza młodych czytelników.

Spotkania z młodzieżą za nami!W tym kontekście szczególnie ważne były dla nas w tym roku spotkania z młodzieżą, które zrealizowaliśmy w ramach projektu „Mądre książki dla każdego: literatura popularnonaukowa i jej niezwykła rola w tłumaczeniu i upowszechnianiu nauki”. Przeprowadziliśmy kilkanaście takich spotkań i naukowych lekcji dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów. Pokazały one doskonale, że młodzież jest zainteresowana światem i nauką, ale wciąż brakuje narzędzi do pokazywania młodym ludziom, że nauka jest piękna, a praca naukowców jest nie tylko bardzo ważna, ale i fascynująca. Nie każdy bowiem ma szansę korzystać z centrów nauki czy festynów naukowych. Książki popularnonaukowe mają tu do spełnienia kluczowe zadanie… także Mądre Książki…

Spotkania z naukowcami pokazały nam z kolei, jak ważne jest namawianie samych naukowców do popularyzowania swoich dyscyplin. To przecież oni właśnie powinni pisać książki popularnonaukowe i dbać o najwyższy poziom upowszechniania nauki. Potrzebują jednak stałego wsparcia i motywacji, której nie daje im często system szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Nasz serwis i w tym zakresie stawia sobie zadania do wykonania w nadchodzącym roku.

Nasze patronaty w 2015 r.

Aby lepiej radzić sobie z prowadzeniem serwisu, a także rozszerzać naszą działalność popularyzatorską, powołaliśmy w drugiej połowie 2015 roku Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, której głównym celem jest wspieranie wszelkich wysiłków i projektów związanych z popularyzacją nauki. To wielka szansa na rozwój, ale i wielkie wyzwanie, któremu będziemy starali się sprostać.

Odchodzący rok był dla nas także bardzo dobry pod względem współpracy w wydawnictwami, które w coraz większym stopniu doceniają rolę publikacji popularnonaukowych i starają się dbać o ich dobry, rzetelny poziom. Jest w tym zakresie jeszcze wiele do zrobienia, ale widać wiele pozytywnych oznak. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie książki, które dostajemy do recenzji i informacje o nowościach, przesyłane nam przez wiele wydawnictw.

Ważnym dowodem naszej, rozwijającej się współpracy z wydawnictwami było także objęcie przez Mądre Książki w mijającym roku patronatu nad trzema książkami popularnonaukowymi wydanymi w ciągu ostatnich miesięcy. Z naszym patronatem na okładce ukazała się m.in. znakomita publikacja Randalla Munroe pt. What if? A co gdyby?

Aplikacja już dostępna!Ostatnim akcentem 2015 roku był dla nas udział w konkursie PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym byliśmy nominowani do nagrody za popularyzację nauki w internecie. Nagród w naszej kategorii ostatecznie nie przyznano, ale sama nominacja jest naszym wielkim sukcesem i dowodem na zainteresowanie jakim cieszy się nasz serwis.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poświęcali swój czas i wysiłek by rozwijać Mądre Książki. Wiemy, że robicie to w wolnym czasie, bezinteresownie działając na rzecz popularyzacji nauki. To ważne zadanie i bądźcie pewni, że wasza praca jest dla nas bardzo ważna, a czas który jej poświęcacie nie jest zmarnowany. Mądre Książki czytają tysiące internautów, a dla wielu staliśmy się drogowskazem i ważnym punktem na mapie polskiego internetu.

Kolejny rok to dla nas kolejne wyzwania! Przed nami rozbudowa serwisu i Fundacji oraz start wielu nowych projektów popularyzatorskich. Już na początku roku rozpoczniemy przygotowania do gali przyznania nagród dla Mądrych Książek Roku 2015. Planujemy także kolejne spotkania z młodzieżą i naukowcami oraz uruchomienie naszego kanału w serwisie YouTube.

Życzymy wszystkim naszym czytelnikom i współpracownikom wspaniałego i zaczytanego Nowego 2016 Roku!

Nieustająco zachęcamy do współpracy i aktywności w trudnym, ale pięknym i niezbędnym w dzisiejszym skomplikowanym świecie, dziele upowszechniania wiedzy.

REDAKCJA

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content