Baner z okładką książki Jury wybierze Mądrą Książkę Roku 2015!

Jury wybierze Mądrą Książkę Roku 2015!

Serwis internetowy konkursu

Serwis internetowy konkursu

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do rozstrzygnięcia konkursu na Mądrą Książkę Roku 2015! Z wytypowanych przez redaktorów i ekspertów Fundacji Euklidesa 15 pozycji jurorzy konkursu wybiorą najlepszą popularnonaukową książkę dla dorosłych i dla dzieci wydaną w języku polskim w 2015 roku.

Książki nominowane do nagrody w edycji 2015

Uroczystość przyznania nagród i wręczenia statuetek wybranym przez Jury zwycięzcom odbędzie się 19 kwietnia 2016 w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs organizują Uniwersytet Jagielloński – w tym strona naukowa  www.NAUKA.uj.edu.pl – i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

JURY KONKURSU (edycja 2015)

Prof. dr hab. Stanisław Kistryn – fizyk, Prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych

Dr hab. Anita Szczepanek – antropolog, archeolog, pracownik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dr Agnieszka Mączyńska – archeolog, kierownik Działu Wystaw i Edukacji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Dr Rafał Toczko – filozof, filolog klasyczny, pracownik Katedry Filologii Klasycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr Michał Wasilewski – geoarcheolog, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dr Piotr Żabicki – socjolog, popularyzator nauki, pracownik Działu Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Konkurs ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą w zamierzeniu twórców stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

Książki popularnonaukowe to nie tylko kluczowy element sytemu popularyzacji nauki, ale przede wszystkim edukacji. To one dają nauczycielom i rodzicom niepowtarzalną szansę na podsycanie w młodych odkrywcach rodzących się pasji i zainteresowań. Pozwalają poszerzyć wiedzę przekazywaną w szkole i poznać najważniejsze dla ludzkości badania naukowe. Są także znakomitą, kreatywną rozrywką dla dorosłych i źródłem rzetelnej wiedzy o prowadzonych obecnie badaniach naukowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content