Baner z okładką książki Przyznano Nagrodę Nobla z fizyki!

Przyznano Nagrodę Nobla z fizyki!

Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki przyznano za jedno, wspólne osiągnięcie trzem osobom. Nagrodzeni – Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura – otrzymali ją za wynalezienie nowego, energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska źródła światła – wydajnej diody (LED, od angielskiego light-emitting diode), emitującej niebieskie światło. LED umożliwiła opracowanie nowych, tańszych, wydajniejszych i bardziej ekologicznych źródeł białego światła.

Problem znalezienia źródła niebieskiego światła, pomimo starań zarówno świata nauki, jak przemysłu, pozostawał otwarty przez ponad trzy dekady. Miał on fundamentalne znaczenie dla wynalezienia nowych źródeł światła, ponieważ niebieskie światło było ostatnim brakującym składnikiem potrzebnym do wytworzenia białego światła – diody emitujące światło zielone i czerwone były bowiem znane już od dawna. Wynalazek tegorocznych noblistów ma zaledwie dwie dekady, a już przyczynił się do zrewolucjonizowania sposobu oświetlania na całym świecie i przyniósł wymierne korzyści dla całej ludzkości. To właśnie z tych diod korzystamy w telefonach komórkowych, domach, a nawet przy oświetleniu ulic. Szacuje się też, że ich odkrycie może pomóc 1,5 miliarda ludzi, którzy nie mają dostępu do sieci elektrycznej – dzięki temu, że diody mają niewielkie zapotrzebowanie na energię, mogą być zasilane na przykład bateriami słonecznymi. Jak czytamy na oficjalnej stronie www.nobelprize.org: Odnieśli sukces tam, gdzie wszyscy inni ponieśli porażkę. Ich odkrycia były rewolucyjne. Żarówki oświetlały wiek XX; wiek XXI będzie oświetlany przez diody.

Nobel z fizyki 2014Isamu Akasaki, Japończyk, urodził się w roku 1929 w Chiranie (Japonia). Tytuł doktorski otrzymał w 1964 roku w japońskim Uniwersytecie w Nagoyi.

Hiroshi Amano, również Japończyk, jest o pokolenie młodszy – urodził się w japońskim mieście Hamamatsu w roku 1960. Doktorat obronił w Uniwersytecie w Nagoyi w 1989.

Trzeci laureat, Shuji Nakamura, jest Amerykaninem japońskiego pochodzenia. Urodzony w Ikacie w Japonii w roku 1954, tytuł doktorski otrzymał w 1994 roku w Uniwersytecie w Tokushimie.

Każdy z laureatów otrzyma jedną trzecią nagrody finansowej.

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content