Co wyświetla Projektor Jagielloński 2?

Co wyświetla Projektor Jagielloński 2?

Od tajnych nazistowskich archiwów, przez wykopaliska na Cyprze, zbuntowane pszczoły, szybkie wykrywanie sepsy i materiały o niespotykanych właściwościach aż po matematyczne przewidywanie przyszłości. Takie jest drugie wydanie „Projektora Jagiellońskiego” – zbioru krótkich tekstów, popularnonaukowych migawek, pokazujących nowatorską naukę uprawianą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od „My i Oni” po „Przyszłość i kosmos”

Niebagatelne zainteresowanie pierwszym wydaniem „Projektora” (2012), m.in. liczne relacje w mediach, bazujące na tej publikacji, nie pozostawiło wątpliwości, że książka ta winna mieć kolejne wydanie. W ciągu kilku miesięcy przygotowane zostało sześćdziesiąt tekstów o uniwersyteckich projektach naukowych. Stanowią one swego rodzaju sześćdziesiąt punktów na składającej się z tysięcy elementów mapie nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Te sześćdziesiąt punktów tworzy jednak klarowny zarys tego, co badają uniwersyteccy naukowcy.

Artykuły w „Projektorze” zostały pogrupowane w dwanaście rozdziałów. Podział ten, co jest charakterystyczne dla „Projektora”, nie odpowiada dokładnie podziałowi uczelni na poszczególne wydziały (których jest 15). Nowoczesna nauka jest interdyscyplinarna i wielowątkowa, a i życie codzienne czytelników nie odnosi się do dyscyplin akademickich, a bardziej do tak podstawowych aspektów jak np.: edukacja, kultura, środowisko, choroby nowotworowe czy leki. Między innymi takie właśnie rozdziały znaleźć można w „Projektorze Jagiellońskim”.

Nauka otwiera drzwi na UJ

Praca nad tekstem do „Projektora Jagiellońskiego” pozwoliła mi lepiej spojrzeć, na to jak moje badania widzą osoby spoza środowiska naukowego, jak z pewnością trudno jest im zrozumieć nasz naukowy język, a jak nam naukowcom niełatwo opowiadać wprost o naszych badaniach. Ale musimy i chcemy się starać – przyznaje prof. Jolanta Jura, biotechnolog zajmująca się m.in. genetycznymi uwarunkowaniami raka nerki.

Ideą leżącą u podstaw pomysłu na „Projektor Jagielloński” jest właśnie założenie, że mogą go bez trudności przeczytać i pojąć wszyscy ci, którzy są po prostu ciekawi tego, co dzieje się w świecie badań i odkryć.

Drugie wydanie „Projektora Jagiellońskiego” to publikacja na rynku polskim szczególna. W niej to, językiem popularnonaukowym, sami opowiadamy o uniwersyteckich badaniach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników spoza środowiska akademickiego oraz mediów, poszukujących tematów związanych z polską nauką, ukazujemy różnorodne projekty i uczelniane osiągnięcia. W ten właśnie sposób zapraszamy do świata nauki, zapraszamy w gościnne progi Uniwersytetu Jagiellońskiego! – przekonuje prof. Wojciech Nowak, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rekomendacji zamieszczonej na okładce książki.

Wydawcy „Projektora” mają nadzieję, że ich książka zbuduje i utrwali wizerunek Uniwersytetu – miejsca, gdzie pracują profesjonaliści i pasjonaci, gdzie tworzy się różnorodną i interesującą nauką, i gdzie warto studiować oraz rozwijać własne aspiracje. Bo to właśnie nauka jest tym „produktem”, który winien najlepiej reklamować i przyciągać na Uniwersytet kolejne pokolenia młodych ludzi.

Zobacz: www.projektor.uj.edu.pl

Autor

Socjolog. Odpowiedzialny za promocję nauki na UJ. Redaktor i współautor wydawnictw: Promosaurus. Poradnik promocji nauki, Futuronauta – najlepsze teksty futurystyczno-naukowe oraz Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ? Inicjator i organizator przedsięwzięć promujących naukę i popularyzujących wiedzę m.in Szkoła Promocji Nauki, Forum Nowej Nauki, Cafe Nauka. Ze "spraw naukowych" szczególnie pasjonują go: ewolucja, historia starożytności oraz konsumpcjonizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+