Baner z okładką książki O ewolucji człowieka w najnowszym Świecie Nauki (03/2015)

O ewolucji człowieka w najnowszym Świecie Nauki (03/2015)

Do sprzedaży trafił nowy numer Świata Nauki, czyli polskiej edycji „Scientific American” – cenionego na całym świecie miesięcznika popularnonaukowego, wydawanego w 18 wersjach językowych. W najnowszym numerze artykuły popularnonaukowe m.in. z zakresu antropologii fizycznej, astrofizyki, chronobiologii i technik komputerowych.

PEŁNY SPIS TREŚCI NOWEGO NUMERU:

EWOLUCJA CZŁOWIEKA
Umysł neandertalczyka
Badania nad anatomią, DNA i artefaktami neandertalczyków dostarczają fascynujących informacji na temat umysłowości naszych wymarłych kuzynów.
Kate Wong

ASTROFIZYKA
Czy da się eksplorować czarne dziury?
Dla przyszłej cywilizacji mogą być źródłem energii. Jednakże aby wydobyć tę energię, nasi potomkowie będą musieli skonstruować kosmiczną windę łamiącą prawa fizyki.
Adam Brown

CHRONOBIOLOGIA
Nasze wewnętrzne zegary
Nasz organizm pozostaje w równowadze nie tylko dzięki cyklicznej ekspresji tzw. genów zegarowych w mózgu, ale również w wątrobie, trzustce i innych narządach.
Keith C. Summa i Fred W. Turek

TECHNIKI KOMPUTEROWE
Wystarczy dodać pamięć
Nowy rodzaj elementów elektronicznych, które pod względem działania są bliższe neuronom niż tranzystorom, otwiera drogę do efektywnego i bardzo szybkiego „przetwarzania pamięciowego”.
Massimiliano Di Ventra i Yuriy V. Pershin

SKAŻENIE PROMIENIOTWÓRCZE
Jaskółki Fukushimy
Wiedza o wpływie niewielkich dawek promieniowania na żywe organizmy i ekosystemy jest wciąż skromna. Cztery lata po awarii w Fukushimie naukowcy zaczynają odkrywać nowe fakty.
Steven Featherstone

ŚRODOWISKO NATURALNE
Puzzle dla Ziemi
Nasza przyszłość może zależeć od tego, czy zdołamy jednocześnie zaspokoić zapotrzebowanie ludzkości na energię, wodę i żywność
Michael E. Webber

TECHNIKA
W świecie ruchu
Nowy „mikroskop ruchu” pozwala dostrzec nawet najmniejsze drgnienie na pozór zastygłych jak skała ludzi i przedmiotów.
Frédo Durand, William T. Freeman i Michael Rubinstein

STAŁE RUBRYKI
Wokół nauki
Oszczędźmy gęś znoszącą złote jaja
Redakcja Scientific American

Skaner
Most na wymianę. Poradzić sobie mimo wszytko. Rodowód komórkowych elektrowni. Czy warto się uśmiechać? Cenne drapieżniki. Kroplówka dla Bałtyku. Respekt dla komputera. Łodzik zwycięzca. Naturalne nie znaczy lepsze. Garaż pełen muchomorów.

Rozbrajanie bomby biologicznej
Marc Lipsitch

TechnoFakty
Przyszłość jest z plastiku
David Pogue

Medyczna kariera marihuany
David Nonan

Głos sceptyka
O dobru i złu
Michael Shermer

Anty(po)waga
Pracowity jak mrówka
Steve Mirsky

Faktograf
Stały wzrost liczby infekcji wirusem Ebola

Ex libris

Z archiwum Scientific American

Absolwent filozofii oraz teologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Doktorant na Wydziale Nauk Społecznych UŚ. Interesuje się m.in. filozofią przyrody, filozofią nauki, logiką, historią i filozofią religii, psychologią, kognitywistyką, bioetyką. W wolnych chwilach zabawia się w dziennikarza muzycznego, pisząc dla magazynu Pure Metal.