Cisza jeszcze nigdy nie była nam tak potrzebna

Już 10 maja będzie miała miejsce polska premiera pierwszej książki Erlinga Kagge. „Cisza” to, napisane w oparciu o doświadczenie podróży do najdalszych krańców Ziemi, świadectwo odcięcia się od świata. Na ponad stu stronach książki Kagge wyjaśnia, czym tak naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Warto zwrócić uwagę na te książkę.

Cisza jeszcze nigdy nie była nam tak potrzebna. Stanowi nieodzowny element powstawania sztuki, jedną z najważniejszych podwalin życia duchowego. Wymaga jej kreatywność, koncentracja, kontemplacja. Tylko dzięki niej możliwe jest tworzenie muzyki. Świat jej pozbawiony to świat, w którym nie może rozwijać się człowiek.

Cisza.

Tymczasem nie jesteśmy w stanie jej znieść. Stale poszukujemy nowych zajęć, nerwowo sprawdzamy telefon w poszukiwaniu kolejnych powiadomień, wysyłamy setki wiadomości i wydaje nam się, że ciągle musimy być dostępni. Inwestujemy mnóstwo czasu w nadążanie za tym, co się dzieje. Ulegamy wrażeniu, że na ekranie naszych telefonów odbywa się coś naprawdę ważnego. Staliśmy się niezdolni do przebywania samemu ze sobą, uzależnieni od zarzucania się coraz silniejszymi przeżyciami, straciliśmy umiejętność nudzenia się. Zaczęliśmy się bać. Dyskomfort płynący z przebywania w ciszy i milczeniu nie pojawił się ani z telewizją w latach pięćdziesiątych, internetem w latach dziewięćdziesiątych ani kilka lat temu, wraz  ze  smartfonami.  Niepokój,  który  odczuwamy,  towarzyszył  nam  od  wieków. Dzisiaj mamy po prostu więcej możliwości zajęcia myśli. Martin Heidegger twierdził, że świat znika, kiedy w niego wchodzisz.

„Jeśli nie mogę odejść, wspiąć się czy pożeglować, aby uciec od świata, staram się od niego odciąć.  Nauczenie  się  tego  zajęło  mi  sporo  czasu.  Dopiero  kiedy  zrozumiałem,  że  mam w  sobie  ogromną  potrzebę  ciszy,  mogłem  zacząć  ją  ścigać  –  okazało  się,  że  głęboko  pod kakofonią hałasu ulic i myśli, muzyki i dźwięków maszyn, iPhone’ów i odśnieżarek jest i czeka na mnie. Cisza.” [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Nie  może  być  wielu  podróżników,  którzy  znają  na  pamięć  prace  Immanuela  Kanta,  a  pewnie  jeszcze  mniej  jest  filozofów,  którzy dotarli  samotnie  do  najdalszych  krańców  ziemi.  Erling  Kagge,  filozof, pisarz, kolekcjoner sztuki, wydawca, podróżnik i odkrywca, jako  pierwszy  człowiek  na  Ziemi  dotarł  samotnie  na  biegun  południowy. Zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. „Cisza” jest pierwszą książką Norwega, która ukaże się w Polsce. To, napisane w oparciu o doświadczenie podróży do najdalszych krańców Ziemi,  świadectwo  odcięcia  się  od  świata.  Na  stukilkudziesięciu  stronach  książki  Kagge wyjaśnia, czym tak naprawdę jest cisza, gdzie ją znaleźć i dlaczego dzisiaj jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Wydawca: MUZA S.A.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+