Geniusz ptaków

Od dziś „ptasi móżdżek” nabiera nowego znaczenia! Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się niedawno niezwykła książka poświęcona ptakom. Mądre Książki są patronem tego fascynującego wydawnictwa!

Autorka przedstawia w książce najnowsze odkrycia naukowe dotyczące niezwykłych ptasich zdolności, ubarwiając opowieść licznymi anegdotami. Jak się okazuje, poza doskonałą orientacją w terenie czy umiejętnością korzystania z narzędzi, zwierzęta te wykazują ogromną inteligencję społeczną. Potrafią zwodzić, manipulować i podsłuchiwać. Wzywają świadków, gdy odkryją śmierć swoich pobratymców, opłakują zmarłych i całują na pocieszenie. A niektóre potrafią nawet rozpoznać swoje odbicie w lustrze. To idealna lektura nie tylko dla miłośników ptaków, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata.

Czy wiesz, że…?

– Czarnowron zdobywa swoje ulubione orzechy, kładąc je na przejściu dla pieszych. Czeka, aż przejeżdżające samochody zmiażdżą łupiny, a na czerwonym świetle spokojnie zbiera smakołyki.

– Orzechówka popielata ukrywa swoje zapasy – nawet 30 000 ziaren – na obszarze kilkunastu kilometrów kwadratowych i potrafi je wszystkie odnaleźć po kilku miesiącach.

– Przedrzeźniacz umie zapamiętać do 2000 różnych melodii, choć jego mózg jest ponad tysiąc razy mniejszy od naszego.

Jennifer Ackermann (ur. 1959) – pisze o nauce, przyrodzie i biologii człowieka od niemal 30 lat. Jej najnowsze książki to Dzień z życia twojego ciała; Ah-Choo!: The Uncommon Life of Your Common Cold; Chance in the House of Fate: A Natural History of Heredity oraz Notes from the Shore. Współpracuje m.in. z czasopismami Scientific American, National Geographic i The New York Times. Jest stypendystką Literature Fellowship in Nonfiction w ramach National Endowment for the Arts, Bunting Fellowship oraz Alfred P. Sloan Foundation.

Opinie o książce:

„Kocham ptaki od zawsze. Jedyną rzeczą lepszą od miłości jest miłość połączona z głębokim szacunkiem. Geniusz ptaków to wyraz najgłębszego szacunku dla pięknych, genialnych stworzeń, które żyją dokoła nas, w naszych ogrodach, które dzielą z nami powietrze, a także o wiele więcej  potencjału umysłowego niż moglibyśmy podejrzewać”.

Carl Safina, autor Beyond Words: What Animals Think and Feel

„U źródeł Geniuszu ptaków, pracy zachwycającej, przełomowej i wnikliwej, odzwierciedlającej  spojrzenie ciekawskiego, inteligentnego poszukiwacza, leżą zachwyt oraz jego bliski krewny, głęboki szacunek dla wszelkiego życia. To książka, która domaga się patrzenia na świat przez pryzmat kategorii moralnych”.

Rick Bass, autor The Ninemile Wolves i  For a Little While: New and Selected Stories

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content