Magia bioinżynierii

W kwietniu nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukaże się książka „Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości”. Adam Piore proponuje w niej czytelnikowi fascynującą podróż do świata bioinżynierii, przeżywającej obecnie cichą rewolucję. Naukowcy wyszli już poza rozważania teoretyczne, znajdując praktyczne zastosowanie dla nowych technologii. Najnowsze odkrycia w tej dziedzinie umożliwiają przezwyciężenie ograniczeń ludzkiego ciała – pozwalają rozłożyć je na czynniki pierwsze i wykorzystać zebraną wiedzę, by odbudować lub zmodyfikować człowieka.

Odwiedzani przez autora naukowcy  zajmujący się neuronauką, medycyną regeneracyjną i bioniką opisują takie właśnie badania, pozwalające na leczenie ciała i umysłu. Autor testuje  „kombinezon mięśniowy”, dzięki któremu czubkami palców podnosi ciężar o wadze 40 kilogramów i bierze udział w wyścigu o stworzenie „viagry dla umysłu”. Relacjonuje niezwykłe historie ludzi, którym udało się zregenerować utracone w wypadkach fragmenty palców i nóg oraz zagląda przez ramię lekarzom starającym się wykształcić u osób niemych zdolności komunikacji telepatycznej.

Porażająca. Piore opowiada o lekarzach, inżynierach i pacjentach uczestniczących ręka w rękę w naukowej rewolucji. Cudowna książka, która pobudza intelekt i rozpala emocje”. [Fareed Zakaria]

Nauka odsłania kolejne tajemnice człowieka, odmieniając nasze postrzeganie świata. „Zbudujmy sobie człowieka” nie kusi krzykliwymi nagłówkami; wprost przeciwnie – stara się ukazać mechanizmy działania i limity ludzkiego ciała i umysłu, a także pokazuje, w jaki sposób najnowsze odkrycia przesuwają granice tego, co możliwe.

I chociaż niektóre technologie sprawiają wrażenie żywcem wyjętych z filmów science-fiction, ta pasjonująca książka udowadnia, że ciągle przesuwamy granice tego, co do niedawna wydawało się niemożliwe.

Poznaj historię:
– chłopca, który nie zapomina
– kobietę, która widzi uszami
– dziecko – Herkulesa

Adam Piore – to wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz, który zajmuje się zagadnieniami biologii człowieka, genetyki i psychologii. Były redaktor i korespondent magazynu Newsweek, od lat współpracuje m.in. z czasopismami Scientific American, Atavist, Business Week, Discover Magazine, Mother Jones i wielu innych. Mieszka w Nowym Jorku.

 

 

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+