Magiczny świat dawnego, polskiego lotnictwa

Magiczny świat dawnego, polskiego lotnictwa

Pierwsze kobiety-pilotki, majestatyczne sterowce nad Zamkiem Królewskim i szybowce wciągane na stoki przez konie. Album „Samoloty, szybowce…” Wydawnictwa BOSZ odkrywa fascynujący świat przedwojennego polskiego lotnictwa. To już druga część cyklu MOTO RETRO, które otworzyły „Samochody, motocykle…” prezentujące wybuch popularności motoryzacji w II RP.

Dwudziestolecie międzywojenne, czasy swingu i pierwszych drapaczy chmur, eksplodowało w Polsce dynamicznym rozwojem lotnictwa oraz towarzyszącym mu entuzjazmem mas. Samoloty przybrały wówczas symboliczne znaczenie – dla wojska i władz stanowiły dowód siły wobec wrogich potęg, dla ludu były paradną rozrywką, a dla pasjonatów i sportowców – spełnieniem marzeń o prędkości i przekraczaniu kolejnych granic.

Album „Samoloty, szybowce…” to ponad 120 unikalnych fotografii, ukazujących epokę pionierskich konstrukcji lotniczych oraz ich wpływ na barwne oblicze Polski czasów II Rzeczpospolitej. To niezwykły dokument, ukazujący wielkie sukcesy Polaków – huczne otwarcie dworca lotniczego na warszawskim Okęciu czy osiągnięcia wybitnych rodzimych konstruktorów, ze sławnym bombowcem PZL-37 „Łoś” na czele. Tłem dla zdjęć aeroplanów stała się właściwa tamtym czasom społeczna różnorodność: samoloty są na nich święcone przez biskupów, służą jako ruchome transparenty do politycznej walki, są dumą budzących respekt generałów i dowodem niezależności młodych kobiet-pilotek.

„Dwudziestolecie międzywojenne to pełna romantyzmu karta historii naszego lotnictwa. To wielkie sukcesy sportowe Polaków, znaczący postęp technologiczny i wspaniałe konstrukcje lotnicze. Niejednokrotnie siedząc za sterami Dreamlinera myślę, że czas samolotów i szybowców z okrytymi kabinami i trawiastymi lotniskami był czymś niepowtarzalnym” – pisze w przedmowie do albumu Jerzy Makula, polski pilot samolotowy i szybowcowy, wielokrotny mistrz świata akrobacji szybowcowej.

Pierwszą część cyklu MOTO RETRO stanowi album „Samochody, motocykle…” poświęcony automobilom obecnym na ulicach przedwojennej Rzeczpospolitej. Dynamiczny rozwój motoryzacji po pierwszej wojnie światowej budził wielkie zainteresowanie tak mężczyzn jak i kobiet. Kluby samochodowe, cykliczne rajdy i pokazy stały się nieodłączną częścią malowniczego dwudziestolecia, przedstawionego w publikacji na ponad stu dziesięciu unikatowych fotografiach.

Seria MOTO RETRO jest efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym, z którego bogatych archiwów pochodzą prezentowane w albumie zdjęcia. Celem cyklu jest pokazanie technologicznego kolorytu przedwojennej Polski.

 

Google+