Już wkrótce – Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury i potęga matematyki

Już wkrótce – Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury i potęga matematyki

25 listopada 2014 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka w serii Na ścieżkach nauki ukaże się książka „Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury i potęga matematyki”.

Ciąg Fibonacciego jest najczęściej spotykanym i najbardziej intrygującym uporządkowanym ciągiem liczb w matematyce. Niezliczone przykłady jego występowania w naszej rzeczywistości stanowią zadziwiający dowód na głęboko matematyczny charakter podstawowych praw natury.
Dwaj wykładowcy matematyki – Alfred Posamentier i Ingmar Lehmann – wykazując się godną podziwu przenikliwością i umiejętnością przekazywania wiedzy, zabierają nas w zapierającą dech w piersiach podróż, pokazując wprost nieprawdopodobną liczbę rozmaitych przykładów obecności ciągu Fibonacciego oraz powiązanej z nim zasady złotego podziału.

Prószyński i S-ka, http://ksiegarnia.proszynski.pl/

Mianem ciągu Fibonacciego określa się sekwencję liczb uporządkowanych w następujący sposób: pierwszy wyraz jest równy 0, drugi jest równy 1 a każda kolejna liczba tego ciągu jest sumą dwóch poprzednich. Początkowe Wyrazy ciągu Fibonacciego to: 0-1-1-2-3-5-8-13-21. Nazwa ciągu wiąże się z osobą Leonarda z Pizy, włoskiego matematyka zwanego Fibonaccim, który w swoim dziele Liber abaci w 1202 roku podał ów ciąg jako rozwiązanie zadania o rozmnażaniu się królików. Nazwę „ciąg Fibonacciego” spopularyzował w XIX w. francuski matematyk, Édouard Lucas.

W książce znajdziemy m.in. historię ciągu Fibonacciego, trójkąt Pascala, złoty podział, a także występowanie ciągu Fibonacciego w biologii, muzyce, sztuce i architekturze oraz we fraktalach.

Książka na stronie wydawnictwa – Niezwykłe liczby Fibonacciego. Piękno natury i potęga matematyki

ISBN: 978-83-7961-072-3
Tytuł oryginału: The (Fabulous) Fibonacci numbers
Data wydania: 25.11.2014
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 408
Cena detaliczna: 44,00 zł
Seria: Na ścieżkach nauki
Oprawa: miękka
Tłumaczenie: Julia Szajkowska

Wydawnictwo:

Autor

Informatyk, grafik komputerowy. Nałogowo czyta książki o matematyce, historii matematyki oraz ludziach tworzących matematykę, słuchając muzyki elektronicznej w tle.
Google+