Oszustwa pamięci

Wydawnictwo AMBER przygotowało na luty książkę doktor Julii Shaw „Oszustwa pamięci” – wyjątkową, ważną i po prostu fascynującą, która wzbudziła ogromne zainteresowanie na świecie, a także w Polsce. W „Oszustwach pamięci” doktor Julia Shaw, psycholog sądowy i światowy autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią, prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany. Polska premiera książki już 15 lutego. Mądre Książki patronują temu wydarzeniu.

Wspomnienia są naszą najcenniejszą własnością. To one nas tworzą. Tylko że tak naprawdę dalekie są od dokładnego zapisu przeszłości, za jaki chcielibyśmy je uważać. Każdy z nas przyzna, że od czasu do czasu doświadcza luki w pamięci, na przykład wchodzi do pokoju i natychmiast zapomina po co, albo nagle nie jest w stanie przypomnieć sobie imienia osoby, którą spotkał dziesiątki razy.

Możecie mnie nazwać „hakerką pamięci” – moja praca polega na włamywaniu się ludziom do pamięci i sprawianiu, że przypominają sobie z ogromnym bogactwem szczegółów zdarzenia, które w rzeczywistości nigdy nie miały miejsca.

Przekonywałam ludzi, że popełniali przestępstwa, że cierpieli z powodu fizycznego urazu, albo że zostali zaatakowani przez psa… To może wydać się niewiarygodne, ale jest to po prostu starannie zaplanowane wykorzystywanie w praktyce naukowej wiedzy o pamięci. I choć brzmi to dość groźnie, robię to, by pomóc wykazać, jak poważne mogą być zniekształcenia pamięci…

A co, jeśli nasza pamięć ma potencjał popełniania znacznie poważniejszych błędów: na granicy czystego zmyślenia i samooszukiwania?

Fascynująca i niepokojąca książka na podstawie najnowszych badań ujawnia, jak działa nasza pamięć. I prowokuje pytanie: ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. A także daje nadzieję i pokazuje, jak możemy lepiej panować nad wspomnieniami, mając świadomość ich iluzoryczności. [BBC Radio]

Wartka, zabawna, miejscami przerażająca podróż w głąb naszego zapamiętywania, która pozwala zrozumieć, dlaczego każdy pamięta rzeczy, które naprawdę nigdy się nie wydarzyły. [Pacific Standard]

 

Doktor Julia Shaw nazywa siebie „hakerką pamięci”. Pracuje naukowo na Wydziale Psychologii University College w Londynie i wykłada kryminologię w London South Bank University. Wcześniej wykładała psychologię sądową w University of Bedfordshire, University of British Columbia i University of Waterloo.

Doktor Julia Shaw należy do grona niewielu na świecie ekspertów prowadzących badania nad skomplikowanym zjawiskiem błędów pamięciowych związanych ze zdarzeniami osobistymi o silnym ładunku emocjonalnym – tzw. „fałszywych wspomnień”. Oprócz pracy badawczej prowadzi warsztaty dla biznesu i szkolenia dla policji i wojska. Doradza brytyjskiej policji w sprawach przemocy seksualnej i fizycznej, opierając się na przypadkach historycznych. Jest biegłą sądową powoływaną zwłaszcza do spraw, w których zarzuty dotyczą zdarzeń sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Jej prace prezentowane są w telewizji, radio oraz w druku i online w najpoważniejszych magazynach, m.in. Discovery Channel, BBC, CNN World, „The Times”, “Scientific American”, “The Guardian”, “Der Spiegel”, “The Independent”, “Russia Today”, “New York Magazine”, „The Telegraph”, NPR, „The Daily Mail”, „Pour le Science” i „The Sun”.

Książka Oszustwa pamięci została wydana w 17 krajach.

 

Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content