Nowa gra edukacyjna- Przepustka

Nowa gra edukacyjna- Przepustka

P2Na polskim rynku pojawia się coraz więcej wartościowych gier edukacyjnych. Gry planszowe stanowią wśród nich grupę stosunkowo niewielką, ale prężnie się rozwijającą i bardzo ważną. To właśnie ten rodzaj gier stanowi doskonałą okazję nie tylko do „przemycania” treści edukacyjnych. Tego typu gry są także przyczyną i stymulatorem bezpośrednich spotkań, dyskusji między graczami. Spotkań, które w wirtualnym świecie gier komputerowych i internetowych stały się niestety rzadkością.

Można właściwie powiedzieć, że niemal każda gra zawiera jakieś elementy edukacyjne, ale to właśnie w grach celowo zaprojektowanych jako edukacyjne nauka i trening należą do głównych celów i nie są tylko dodatkowymi elementami. Bowiem gry edukacyjne powstają przede wszystkim w celu nauczania i stymulowania rozwoju. Rozrywka jest tu ważną, ale jedynie dodatkową formą przekazu wiedzy i narzędziem do poprawy różnych umiejętności.

Znakomitym, wartym polecenia przykładem nowej gry edukacyjnej może być przygotowana przez wydawnictwo ALTER gra PRZEPUSTKA. Jest to historyczna gra planszowa skierowana do nieco młodszych odbiorców oraz ich rodziców, którzy uwielbiają ten sposób spędzania wolnego czasu ze swoimi dziećmi. Przepustka to gra poświęcona I wojnie światowej, a szczególnie perypetiom polskich żołnierzy służących w Legionach Polskich. W grze poznamy świat wojny „od kuchni”, tzn. jej zaplecze. Wcielimy się w rolę Legionistów, którzy po wielu bohaterskich czynach zasłużyli sobie na krótki odpoczynek i powrót do domu. Otrzymują upragnione przepustki i ruszają w rodzinne strony, do rodziców lub narzeczonej. Czasu jest jednak niewiele, a problemów na drogach i szlakach w ogarniętej wojną Galicji całe mnóstwo.

makieta_net1W grze pojawiają się znane historyczne postaci, wydarzenia i miejsca związane z okresem I Wojny Światowej i historią Legionów Polskich. Ponadto autorzy gry podjęli próbę odtworzenia realiów życia codziennego w kraju ogarniętym wojną. Mechanika gry wymaga od uczestników zarówno współpracy, jak i indywidualnego sprytu a także rozwagi. Piękna oprawa graficzna, a zwłaszcza ilustracje powinny przykuć uwagę wszystkich zainteresowanych grami planszowymi. Jest ona zresztą znakiem rozpoznawczym produktów wydawnictwa, które stawia zarówno na wartość merytoryczną swoich publikacji i gier, jak i na ich walory estetyczne.

Gra historyczna PRZEPUSTKA może być także ciekawym narzędziem dydaktycznym. Warto pamiętać, że tego typu gry są cenione za skuteczność, osiąganą dzięki temu, że stanowią atrakcyjny element procesu dydaktycznego. Ich podstawowym celem jest edukacja, ale przecież stanowią także formę rozrywki, co podnosi ich wartość poznawczą. Dzięki stymulacji układu limbicznego wspomagają proces uczenia się i przyswajania wiedzy.

W grę zagrałem, szlak bojowy przeszedłem, ojczyznę oswobodziłem! 🙂 Z czystym sumieniem polecam!

Grę można zdobyć w naszym konkursie.

Autor

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+