Baner z okładką książki Raport: Droga do czytelnika. Diagnoza potrzeb dziecięcego odbiorcy wydarzeń kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem promocji czytelnictwa

Raport: Droga do czytelnika. Diagnoza potrzeb dziecięcego odbiorcy wydarzeń kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem promocji czytelnictwa

Autorka raportu: Agnieszka Karp-Szymańska

Drodzy czytelnicy i czytelniczki, zachęcamy do zapoznania się z raportem pt. „Droga do czytelnika. Diagnoza potrzeb dziecięcego odbiorcy wydarzeń kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem promocji czytelnictwa”.

Od wydawcy:

Raport jest wynikiem jest badań jakościowych – 96 wywiadów pogłębionych przeprowadzonych z rodzicami. To właśnie oni najlepiej odczytują potrzeby dzieci, znając najszerzej kontekst ich doświadczeń. Jednocześnie zwrócona została uwaga na perspektywę rodzica lub opiekuna, jako odbiorcy pośredniego, który warunkuje udział w wydarzeniach młodego odbiorcy. Proces badawczy intencjonalnie rozszerza pole widzenia na wiele działań różnorodnych instytucji kultury oraz doświadczeń respondentów z nimi związanych, a także przygląda się zastanym przyzwyczajeniom dotyczącym czasu wolnego w kontekście rodziny, by umożliwić implementację rozwiązań formalnych w nowych kontekstach tematycznych. Komentarze psychologa oraz wypowiedzi ekspertów stanowią cenne uzupełnienie raportu.

Przeczytacie w nim m.in: co decyduje o tym, że rodzic wybierze Wasze wydarzenie spośród morza innych? Co wpływa na tak złe doświadczenia dziecka podczas wydarzenia kulturalnego, że zniechęca go do udziału w kolejnych? Jakich upominków rozdawanych na imprezach nie cierpią rodzice? Co zrobić z młodszym rodzeństwem na wydarzeniu? Dlaczego rodziny chodzą na pikniki?

To 260 stron praktycznej wiedzy opartej na wywiadach pogłębionych z blisko setką rodziców.

Autorką badań i raportu jest Agnieszka Karp-Szymańska, prezeska Fundacji CzasDzieci, promotorka czytelnictwa i badaczka, a w tym roku również członkini zespołu nominującego tytuły w tegorocznej edycji naszego konkursu – Mądra Książka Roku 2023. Istotny wkład mieli także dyrektorzy i dyrektorki czołowych polskich festiwali skierowanych do młodego odbiorcy.

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2023).

Raport dostępny jest do pobrania pod linkiem: link do raportu

Author

Redaktorka portalu Mądre Książki i koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku. Tłumaczka literatury anglojęzycznej, specjalizuje się w przekładzie literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content