The Manga Guide

rys. Katsuhiro Otomo

Nakładem Wydawnictwa PWN ukazują się kolejne części naukowego przewodnika w formie komiksu, poświęconego rożnym dyscyplinom naukowym. Seria The Manga Guide łączy formę ciekawych i zabawnych japońskich komiksów z praktyczną wiedzą z zakresu tak popularnych ostatnio dziedzin jak: fizyka, informatyka, biologia molekularna czy biochemia. To kompilacja graficznych prac najważniejszych japońskich artystów zajmujących się mangą i wiedzy specjalistów z najbardziej prestiżowych uczelni. Warto zapoznać się z nauką popularyzowaną, w tej nietypowej jak na polskie warunki, formie.

The Manga GuidesBiochemia

Na kartkach książki The Manga Guide. Biochemia będziesz śledzić, jak Kumi bada tajemnice działania wnętrza swojego ciała. Kumi uwielbia jeść, lecz martwi się, że zamiłowanie do niezdrowej żywności ma wpływ na jej zdrowie. Zdeterminowana, żeby odkryć sekrety odżywiania się, uzyskuje pomoc swojego bystrego przyjaciela Nemoto i jego pięknej profesor biochemii, dr. Kurosaki. I zaczyna się przygoda…

Przy użyciu przyjaznego robota endoskopowego – Robokota, wyruszysz w podróż przez niezwykłą chemiczną maszynerię, która utrzymuje nas przy życiu i przyjrzysz się bliżej biopolimerom, takim jak DNA i białka, procesom metabolicznym, które zamieniają naszą żywność w energię, oraz enzymom, które katalizują reakcje chemiczne w naszych ciałach.

Gdy zanurzysz się we wnętrzu komórek roślin i zwierząt, poznasz:

 • metabolizm substancji takich jak węglowodany, tłuszcze, białka i alkohol,
 • sposób wytwarzania ATP przez elektrownie znane jako mitochondria,
 • transkrypcję DNA i różne rodzaje RNA, które wspólnie dokonują translacji kodu genetycznego w białkach,
 • sposoby pomiaru kinetyki enzymów i dowiesz się, jak działają inhibitory.

Niezależnie od tego, czy jesteś naukowcem–amatorem, studentem medycyny, czy tylko interesuje Cię, jak twoje ciało zamienia ciastka w energię, The Manga Guide. Biochemia jest kluczem do wiedzy o życiu!

Profesor Moro ma dość ciągłych wagarów Rin i Ami z lekcji biologii molekularnej. Nieznośne uczennice postanawia wysłać do letniej szkoły na swojej prywatnej wyspie. Na dziewczyny czekają tam wyjątkowe lekcje. Za pomocą maszyny do wirtualnej rzeczywistości doktora Moro, która przeniesie je do wnętrza ludzkiego ciała, zobaczą z bliska fascynujący świat biologii molekularnej.

The Manga Guides Biologia Molekularna

Dołącz do Rin i Ami w The Manga Guide. Biologia Molekularna, i poznaj DNA, RNA, białka, aminokwasy i wiele innych ciekawostek ze świata biologii.

Po drodze zobaczysz prawdziwe reakcje chemiczne i spotkasz ciekawe postacie, jak Człowiek Enzym i Drinkzilla, które pokazują, w jaki sposób wątroba przemienia alkohol.

Wraz z Ami i Rin, dowiesz się wszystkiego o:

 • organellach i białkach w komórkach oraz o tym jak wspierają one funkcje komórkowe,
 • procesach transkrypcji i translacji oraz rolach genów w procesie syntezy białka,
 • elementach, które tworzą nasz kod genetyczny, takich jak nukleotydy, kodony, introny i egzony,
 • procesach replikacji DNA, mitozie i cytokinezie,
 • technologiach genetycznych, jak transdukcja i klonowanie,
 • oraz roli biologii molekularnej w medycynie.

Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć wiadomości z biologii molekularnej, czy tylko pasjonuje cię nauka o życiu, The Manga Guide. Biologia Molekularna będzie stanowić niezwykle sympatyczną i pełną informacji podróż.

The Manga Guides Wszechświat

Dołącz do Kanna, Kanta, Yamane i Glorii w fascynującej przygodzie, gdzie będziemy odkrywać nasz Układ Słoneczny, Drogę Mleczną oraz odległe galaktyki w poszukiwaniu największych tajemnic Wszechświata: ciemnej materii, kosmicznej ekspansji i samego Wielkiego Wybuchu.

Lecąc rakietą przez nocne niebo, poznasz całą współczesną astrofizykę i astronomię, a także klasyczne odkrycia i teorie, na których są one oparte. Dowiesz się, dlaczego niektórzy naukowcy wierzyli, że znalezienie życia pozaziemskiego jest nieuniknione!

Dzięki naszym bohaterom poznasz:

 • Teorie na temat początku wszechświata, ewolucji i geometrycznych metod mierzenia i obserwowania ciał niebieskich, oraz jak astronomowie obliczają odległości w przestrzeni kosmicznej;
 • Odkrycia Kopernika, Galileusza, Keplera, Hubble’a i innych astronomów;
 • Zależności między temperaturą, rozmiarem i wielkością gwiazdy;

Tajemnicę kosmicznego promieniowania tła i przewidywania dotyczące przyszłości wszechświata.

The Manga Guides Fizyka

Megumi to gwiazda sportu, jednak na lekcjach z fizyki jest słabym zawodnikiem. Na szczęście przyjaźni się z Ryot’em – entuzjastą, który pomaga jej zrozumieć wszelkie zawiłości tej dziedziny nauki na przykładach wziętych z życia!

Czytając The Manga Guide. Fizyka, wraz z Megumi, poznasz zasady fizyki rządzące przedmiotami, takimi jak rolki czy proca, a także zachowaniem samochodu podczas hamowania oraz serwisami tenisowymi. Błyskawicznie opanujesz trudne pojęcia, takie jak: pęd i ruch paraboliczny oraz zależność między siłą, masą i przyspieszeniem.

Nauczysz się również, jak:

 • w praktyce stosować trzy zasady dynamiki Newtona
 • określać, jak obiekty będą się poruszać po wzajemnym zderzeniu
 • rysować diagramy wektorowe i upraszczać trudne zagadnienia za pomocą trygonometrii
 • obliczać, w jaki sposób zmienia się energia kinetyczna obiektu, gdy rośnie jego energia potencjalna

Jeśli podstawy fizyki są dla ciebie tajemnicą, albo chcesz je sobie odświeżyć, The Manga Guide. Fizyka to szybki, oryginalny i praktyczny sposób, aby być z nimi za pan brat.

Poznaj wszystkie tytuły z serii The Manga Guide:

 • Biochemia
 • Biologia molekularna
 • Fizyka
 • Wszechświat
 • Bazy danych
 • Mikroprocesory

 

Wydawnictwo:

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content