Baner z okładką książki Wydawnictwo BOSZ na jesień 2016

Wydawnictwo BOSZ na jesień 2016

bez-nazwy-1Pierwszy w Polsce przewodnik po sztuce PRL-u, fenomen Polskiej Kroniki Filmowej, powrót albumów o Zdzisławie Beksińskim i sekrety najjaśniejszych gwiazd opery tak zapowiada się jesień w Wydawnictwie BOSZ.

„Sztuka w czasach PRL-u” Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej to pierwszy przewodnik po nurtach artystycznych PRL-u. Prezentuje on funkcjonowanie sztuki i artystów od 1945 do 1989 roku – w tym igranie z cenzurą, zaangażowanie polityczne twórców i walkę z ograniczeniami narzucanymi przez władzę. Nawiązując do konkretnych, bogato ilustrujących książkę prac, autorka bierze pod lupę najważniejsze zjawiska artystyczne, m.in. polską szkołę plakatu, socrealistyczną architekturę, design, murale i neony.

„Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u” Marka Kosmy Cieślińskiego przywołuje fenomen wyjątkowego magazynu, który w latach 1944–1994 poprzedzał projekcję każdego filmu w kinach. Kronika była nie tylko źródłem wiedzy na tematy ogólnopolskie i światowe, lecz także służącym agitacji i propagandzie narzędziem władzy. Autor, prócz historii programu, przedstawia tajniki dokonywania selekcji tematów i sposobu realizacji materiału dokumentu filmowego. Kultowe, ilustrujące książkę fotosy z Polskiej Kroniki Filmowej udostępniła Filmoteka Narodowa.

W nawiązaniu do nadchodzącej premiery „Ostatniej rodziny”, filmu opowiadającego historię Beksińskich, Wydawnictwo BOSZ planuje nowe wydanie dwóch albumów: „Beksiński 1” i „Beksiński 2”, w których tworzeniu przed swoją tragiczną śmiercią uczestniczył sam artysta. Wydawnictwo jako jedyne posiada prawa do prezentowania twórczości Zdzisława Beksińskiego i konsekwentnie realizuje misję udostępniania jego sztuki. Do tej pory wydało dziewięć albumów ze stworzonymi przez Beksińskiego dziełami. Do najnowszego z nich, wydanego w maju albumu „Beksiński 3” wstęp napisał Andrzej Seweryn, który w „Ostatniej rodzinie” wcielił się w rolę samego artysty.

Melomanom dedykowana jest książka „Wielkie role gwiazd opery” Agnieszki Okońskiej, w której po raz pierwszy znani na całym świecie soliści odsłaniają kulisy pracy. O swoich najważniejszych kreacjach scenicznych opowiadają m.in. zaliczona przez amerykański tygodnik „Time” do grona dziesięciu najważniejszych Polaków mezzosopranistka Małgorzata Walewska oraz występujący w nowojorskiej Metropolitan Opera i mediolańskiej La Scali tenor Piotr Beczała.

Dobre maniery są ważne w życiu każdego człowieka. Niestety, w zasadach dobrego wychowania bardzo łatwo się pogubić. Wojciech S. Wocław w „Savoir vivre, czyli jak ułatwić sobie życie” w przystępny sposób rozwiązuje najtrudniejsze dylematy, w tym bon ton obowiązujący na szlaku i na plaży.

„Ptaku mojego serca… Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach” to zbiór wspomnień i fotografii zebranych przez bliskich poetki: brata Zbigniewa Mygę i krewną Kalinę Słomską. W barwnych anegdotach oraz luźnych refleksjach o Poświatowskiej wypowiadają się m.in. „Muniek” Staszczyk, Stanisław Sojka i Piotr Machalica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content