Baner z okładką książki Złota liczba

Złota liczba

W księgarniach nakładem wydawnictwa Universitas pojawiło się wznowienie znakomitej książki matematyka i filozofa pochodzenia rumuńskiego Matili C. Ghyki „Złota liczba. Rytuały i rytmy pitagorejskie w rozwoju cywilizacji zachodniej”.

Dlaczego w świecie organizmów żywych figurą geometryczną najczęściej spotykaną jest pięciokąt, w nieożywionym zaś – sześciokąt? Dlaczego nie tylko dzieła kunsztu ludzkiego, ale i twory przyrody wykazują w swej budowie określone proporcje liczbowe? Czy to przypadek, że te proporcje wyrażają się bardzo często „złotą liczbą” 1,618…?
Universitas, http://www.universitas.com.pl/

Tytuł książki nawiązuje do złotego podziału (zwanego też złotą proporcją lub boską proporcją), oznaczającego podział odcinka na dwie części w taki sposób, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Stosunek ten nazywa się właśnie „złotą liczbą”. Ta „boska proporcja” fascynowała ludzi nauki i sztuki od ponad dwóch tysięcy lat.

Wielu z największych matematycznych umysłów w historii, od Pitagorasa i Euklidesa w starożytnej Grecji, przez średniowiecznego włoskiego matematyka Leonarda z Pizy i renesansowego astronoma Johannesa Keplera, do współczesnych naukowców, takich jak oksfordzki fizyk Roger Penrose, spędziło niezliczone godziny nad tym prostym złotym podziałem i jego własnościami. Jednakże fascynacja złotą proporcją nie dotyczy jedynie do matematyków. Biolodzy, artyści, muzycy, historycy, architekci, psycholodzy, a nawet mistycy zastanawiali się i debatowali nad przyczynami jego powszechności i własności.
Wikipedia, Mario Livio, http://pl.wikipedia.org/wiki/Złota_liczba

Odkrycie divina proportio przypisuje się Pitagorasowi lub jednemu z jego uczniów. Wielu artystów i architektów tworzyło swoje dzieła z zachowaniem złotego stosunku – szczególnie w formie złotego prostokąta, w którym stosunek dłuższego boku do krótszego jest równy złotej proporcji – zgodnie z poglądem, że takie proporcje wyglądają estetycznie. Z powodu jego wyjątkowych i interesujących własności złoty podział był przedmiotem badań matematyków od czasów Euklidesa. „Złota liczba” to fascynujące studium dziejów kultury i zarazem pełne niespodzianek odkrywanie jej tajemnic, często dziś już zapomnianych.

Książka na stronie wydawnictwa Złota liczba

ISBN: 9883-242-2396-1
Tytuł oryginału: Le nombre d’or. Rites et rythmes pythagoriciens dans le development de la civilisation occidentale
Rok wydania: 2014, wyd. 2
Format: B5 (150×235)
Liczba stron: 390
Cena detaliczna: 40,50 zł
Okładka: miękka
Tłum.: Ireneusz Kania

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:

Author

Informatyk, grafik komputerowy. Nałogowo czyta książki o matematyce, historii matematyki oraz ludziach tworzących matematykę, słuchając muzyki elektronicznej w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content