Baner z okładką książki 10 książek o archeologii, które warto znać

10 książek o archeologii, które warto znać

Prezentujemy 10 książek popularnonaukowych, dostępnych w języku polskim, opowiadających o archeologii i jej najważniejszych odkryciach. Dzięki tym publikacjom dowiecie się czym zajmuje się ta wspaniała nauka i obudzicie w sobie pasję odkrywania i przywracania światu zapomnianych cywilizacji. Archeologia to nauka o naszej przeszłości, pomagająca nam zrozumieć kim jesteśmy i jaką drogę przebyliśmy jako ludzkość by znaleźć się w XXI wieku. Zapraszamy do lektury!

bogowie-groby-uczeni-tajemnice-archeologii-b-iext3904442Bogowie, groby i uczeni (C.W.Ceram)
Książka, od której zaczyna się archeologiczna przygoda wielu osób. Pozycja „wiekowa”, nie zawierająca najnowszej wiedzy naukowej, lecz niezmiennie czarująca i przyciągająca do poszukiwania śladów przeszłości. Autor prowadzi czytelnika przez największe odkrycia archeologiczne w Egipcie i Grecji, opowiada o odkryciu Troi i Knossos. Magia archeologii w najlepszym wydaniu!

Klątwa TutanchamonaKlątwa Tutanchamona. Niedokończona historia egipskiego władcy (J. Tyldesley)
Odkrycie grobowca Tutanchamona wywołało „gorączkę”, która trwa do dzisiaj. Jedni wierzą w klątwę faraona, inni poszukują skarbów lub zgłębiają tajemnice egipskiej religii i sztuki. Ta książka to doskonała lektura dla wszystkich. Historia wielkiego odkrycia, ale także panowania Tutanchamona i współczesnej archeologii. Klątwa odczarowana!

Śladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej GrecjiŚladami Pauzaniasza. Podróż po starożytnej Grecji (W. Machowski)
Wszyscy wiedzą, że podróże kształcą. I kto z nas nie kocha wakacyjnych wędrówek? Książka polskiego archeologa i podróżnika jest doskonałym przyjacielem letnich podróży po starożytnej i współczesnej Grecji. Znane i nieznane zabytki i malownicze stanowiska archeologiczne uczynią waszą podróż niezapominanym przeżyciem. Duża porcja aktualnej wiedzy i turystyka edukacyjna na najwyższym poziomie!

Odkrywanie-przeszłościOdkrywanie Przeszłości. Wprowadzenie do archeologii (W. Ashmore, R. J. Sharer)
Czym zajmuje się archeologia? Po co prowadzimy wykopaliska archeologiczne, szukamy zaginionych kultur i przywracamy je światu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka amerykańskich badaczy, przetłumaczona przez polskich archeologów. Dowiemy się z niej także jak prowadzi się badania archeologiczne i jakie aspekty życia naszych przodków odkrywają dla nas współcześni poszukiwacze przeszłości. Wizytówka nauki XXI wieku!

Starozytny-Egipt-Anatomia-cywilizacji_Barry-J-Kemp,images_big,17,978-83-06-03158-4Starożytny Egipt. Anatomia cywilizacji (B. J. Kemp)
Jedna z najlepszych książek o starożytnym Egipcie. Napisana trudnym , ale klarownym językiem publikacja znanego egiptologa, wyjaśniająca najważniejsze mechanizmy funkcjonowania polityki, ekonomii i społeczeństwa starożytnego Egiptu. Perła literatury popularnonaukowej dla wymagających!

W-krainie-czerni-i-czerwieni-Kultury-prekolumbijskiej-Mezoameryki_Justyna-Olko-Jaroslaw,images_product,19,978-83-235-0586-0W krainie czerni i czerwieni. Kultury prekolumbijskiej Mezoameryki (J. Olko, J. Źrałka)
Pierwsza wydana w języku polskim publikacja poświęcona najnowszym odkryciom dotyczącym archeologii Mezoameryki w okresie prekolumbijskim. Polscy archeolodzy prowadzący swoje badania w tamtym regionie świata przybliżają dzieje Majów, Azteków, Zapoteków i Chichimeków. Doskonała lektura dla miłośników tajemniczych piramid ukrytych w dżungli!

file_10471Dwanaście miesięcy z archeologią (A. Kokowski)
Znany, polski archeolog opowiada o ważnych problemach współczesnej archeologii i ochrony dziedzictwa przeszłości. Dlaczego niszczone są stanowiska archeologiczne i w jaki sposób się je chroni? Jak archeolodzy odnajdują ślady przeszłości w…archiwach? Wiele pytań i wiele ciekawych odpowiedzi. Współczesna, polska archeologia widziana od środka!

3016936-280-380-0-a-0-ff91ed3aea3f5f20d5be89469edd90c9Skarby z przeszłości. Dzieje zaginionych kosztowności (B. Haughton)
„Skarb” to magiczne słowo, które pobudza naszą wyobraźnię. Kosztowności i bogactwa minionych wieków marzą się chyba każdemu, ale tylko nieliczni mają szansę je odkrywać. Książka ta opowiada o badaniach i poszukiwaniach legendarnych skarbów Rzymian i Wikingów oraz wielu innych. Gratka dla poszukiwaczy wrażeń!

file_112067Historia archeologii. 50 najważniejszych odkryć (J. Pollard)
Historia archeologii opisana przez najważniejsze odkrycia z jej historii. Słynne postacie, tajemnicze grobowce i ukryte w dżungli miasta. Wspaniała przygoda i spora dawka wiedzy o historii niezwyklej nauki. Nie możesz przegapić tej podróży!

_52463101593KSPrzewodnik archeologiczny po Polsce (A. Malinowska-Sypek, R. Sypek, D. Sukniewicz)
Najciekawsze stanowiska i znaleziska archeologiczne z terenu naszego kraju zebrane w jednym miejscu. Oparta na naukowych opracowaniach kopalnia wiedzy o naszej przeszłości. Rekonstrukcje i plany dojazdu pozwolą zaplanować podroż i wyobrazić sobie jak wyglądały miejsca, które odegrały ważną role w naszej historii. Wspaniała podróż po przeszłości naszej ojczyzny!

Author

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content