Historia popularyzacji nauki: Egiptologia.pl

Historia popularyzacji nauki: Egiptologia.pl

Bez-nazwy-2

Serwis EGIPTOLOGIA.PL w 2003 roku

Jednym z najstarszych, polskich serwisów popularyzatorskich jest, istniejący do dziś, wortal EGIPTOLOGIA.PL. Powstał on w Krakowie, już w 1997 roku, z inicjatywy grupy profesjonalnych i nieprofesjonalnych miłośników cywilizacji starożytnego Egiptu. Jego bezpośrednim założycielem i wieloletnim szefem był Leszek Zinkow – badacz kultury i miłośnik starożytnego Egiptu.

Serwis początkowo funkcjonował pod różnymi „zastępczymi” adresami, najdłużej jako „egiptologia.prv.pl”. Początkowo był (jak to zwykle z pionierskimi przedsięwzięciami internetowymi) zwykłym, choć szybko rozwijanym, katalogiem stron odnoszących się do archeologii Egiptu, uzupełnianym informacjami o egiptologii w Polsce. Jeszcze w tej postaci zarejestrowany został przez kilka bardzo prestiżowych, naukowych katalogów na świecie; m.in. ABZU/ETANA (Electronic Tools and Ancient Near East Archives – New York-Chicago) czy Egyptology Resources (Cambridge), funkcjonując przez wiele lat jako jedyna referencja z Polski.

W lutym 2001 serwis zyskał „profesjonalną” domenę (http://www.egiptologia.pl) i szpaltowy, nowoczesny layout (choć wszystko realizowane jeszcze w technologii HTML), mając być w założeniu jego twórców rodzajem „strony startowej” dla wszystkich poszukujących w Internecie informacji o tej dziedzinie nauki; strony, która mogłaby być pożyteczna zarówno dla amatorów interesujących się Egiptem hobbystycznie, jak i – w pewnym zakresie – dla zawodowych egiptologów. Od początku był jeszcze jeden ważny aspekt wortalu EGITOLOGIA.PL: miał on być źródłem elementarnej wiedzy o polskiej archeologii nad Nilem (także jej historii i tradycjach) dla podobnego grona użytkowników sieci na świecie, posługujących się językiem angielskim.

egiptologiaINT

EGIPTOLOGIA.PL w Tell el-Farcha – współpracownicy serwisu Leszek Szumlas oraz Piotr Kołodziejczyk

W merytoryczną i techniczną obsługę przedsięwzięcia zaangażowani byli (oprócz założyciela i redaktora naczelnego Leszka Zinkowa – wówczas już doktoranta w Zakładzie Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu UJ) między innymi: Piotr Kołodziejczyk i Leszek Szumlas, wówczas studenci archeologii na UJ, Dariusz Sitek; egiptolog – hobbysta z Częstochowy, Jakub Śliwa; orientalista i fotografik i Robert Słaboński; fotografii. Regularnie współpracowali także (nieżyjąca już, niestety) dr Joanna Aksamit i dr Andrzej Ćwiek z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Schemat konstrukcji wortalu był następujący: po pierwsze zawierał on na bieżąco aktualizowane informacje dotyczące wydarzeń związanych z najszerzej rozumianą egiptologią; nowe odkrycia, postępy prac badawczych, muzealnictwo, wydawnictwa itd. Ważniejsze wydarzenia związane z polską egiptologią redagowane były także w wersji angielskiej. Po drugie – składał się z kilku pod-serwisów tematycznych zgłębiających poszczególne zagadnienia; po trzecie – zawierał stale wzbogacany i aktualizowany katalog odnośników internetowych (linków) związanych z polską i światową egiptologią; po czwarte – integralną częścią wortalu były (również nieustannie rozbudowywane) – podręczny słownik encyklopedyczny obejmujący hasła dotyczące cywilizacji egipskiej i egiptologii oraz rozmaite galerie. Popularność zyskały archiwizowane zapisy wywiadów z najwybitniejszymi polskimi egiptologami: między innymi profesorami – Jadwigą Lipińską (zmarła w 2009), Karolem Myśliwcem, Andrzejem Niwińskim, Joachimem Śliwą czy Krzysztofem M. Ciałowiczem.

Bez-nazwy-1

Serwis EGIPTOLOGIA.PL w 2015 roku

Składnikami wortalu były także elementy „interaktywne” – to znaczy forum dyskusyjne oraz internetowa „kawiarenka”, tzw. czat, skupiające nieustannie dziesiątki pasjonatów i osób rozpoczynających swoją „egipską” przygodę.

Wortal cieszył się rosnącym powodzeniem; notował bardzo dużą (jak na swoją wąską specjalizację) liczbę odwiedzin, był doceniany przychylnymi recenzjami, zamieszczanymi zarówno w czasopismach specjalistycznych, jak i „komputerowych” dodatkach drukowanych w prasie popularnej. Wyróżniony został w 2003 roku nagrodą Wirtualnej Polski – „E-milem” oraz „pięcioma gwiazdkami” jako Super Strona – popularnego niegdyś internetowego serwisu Reporter.pl.

Jednym z najciekawszych, wartych szczególnego wspomnienia przedsięwzięć „Egiptologii”, były codzienne (!) relacje z kilku sezonów wykopaliskowych w Tell el-Farcha, promowane we współpracy z portalem PIRAMIDION (w latach 2002-2005).

Po kilkuletniej przerwie wortal odrodził się dzięki działalności grupy archeologów skupionych w Fundacji ARCHAEOLOGICA, jako część projektu „Silna organizacja narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego” realizowanego przez tę organizację. Obecnie serwisem kieruje Magdalena Kazimierczak. Serwis EGIPTOLOGIA.PL (oraz jego profil w portalu FACEBOOK) to dzisiaj przede wszystkim miejsce wirtualnych spotkań egiptologów i miłośników historii i kultury starożytnego Egiptu!

Autor

archeolog - egiptolog, popularyzator nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+