Baner z okładką książki 10 Mądrych Książek na wakacje

10 Mądrych Książek na wakacje

Wakacje sprzyjają nadrabianiu książkowych zaległości. Redaktorzy serwisu Mądre Książki wybrali dla Was dziesięć pozycji popularnonaukowych z różnych dziedzin, które warto wziąć ze sobą na urlop. Są to książki ciekawe, a jednocześnie lekkie i przyjemne w odbiorze – idealne na leniwy, upalny dzień. Czy spędzasz wakacje w górach, czy nad wodą, czy też w domu – sięgnij po choć jedną z nich!

Klątwa TutanchamonaKlątwa Tutanchamona. Niedokończona historia egipskiego władcy (J. Tyldesley)
Od odkrycia przez Howarda Cartera grobowca Tutanchamona minęło już blisko sto lat, a mimo to słynna historia „klątwy faraona” do dziś budzi emocje. Joyce Ann Tyldesley w zgrabny sposób łączy podaną w przystępny sposób wiedzę historyczną dotyczącą epoki Tutanchamona z opowieścią o samym momencie odkrycia grobowca oraz odsłonięciem niektórych tajników zawodu archeologa. Czym tak naprawdę była tytułowa klątwa faraona? Jak wyglądały badania archeologiczne kiedyś, a jak prowadzone są teraz? Co działo się w starożytnym Egipcie za czasów Tutanchamona? Koniecznie przeczytajcie!

LogikomiksLogikomiks (Apostolos Doxiadis, Christos H. Papadimitriou, Alecos Papadato, Annie Di Donna)
Brawurowa fabuła, fascynujące, niejednokroć ekscentryczne postaci, ciekawe wydarzenia z historii logiki współczesnej, a wszystko to podane w postaci… komiksu! Świetna, barwna, wciągająca powieść graficzna. Wydana wyjątkowo starannie, przyjemna tak dla umysłu, jak dla oka. Jeśli nie wierzysz, że komiks z Bertrandem Russelem w roli głównej może okazać się jedną z najciekawszych lektur wakacyjnych, to sięgnij po Logikomiks i się o tym przekonaj!

Historia świata w sześciu szklankachHistoria świata w sześciu szklankach (Tom Standage)
Leciutka, orzeźwiająca lektura z gatunku „historii przez pryzmat drobiazgów” czy też „historii z nietypowe perspektywy”. Cztery tysiąclecia, cztery kontynenty i masa przyjemnie podanych ciekawostek związanych z… napojami. Jaką rolę pełniło piwo w starożytnej Mezopotamii? Dlaczego wino uważa się często za najszlachetniejszy trunek? Jaki napój był walutą w handlu niewolnikami? O tym i nie tylko o tym przeczytacie w książce Toma Standage’a!

klątwa-201x300Krótka historia prawie wszystkiego (Bill Bryson)
Największy hit popularnonaukowy od lat. Jak wielki jest Układ Słoneczny? Co współczesna chemia zawdzięcza Lavoisierowi? Czy epidemia może pochłonąć więcej ofiar, niż wojna światowa? Jak odkryto DNA? Co wiemy o dodo? Wiele ciekawych informacji dotyczących nauk przyrodniczych, a wszystko okraszone lekkim piórem Billa Brysona. Książkę nagrodzono prestiżową Nagrodą Kartezjusza. Wciąga!

Nie daj się nabrać!Nie daj się nabrać!
Lekka lektura w sam raz na lato. Ponad 150 nieścisłości powtarzanych tak często, że przez większość osób uważanych za prawdziwe. Jeśli myślisz, że Napoleon Bonaparte był niskiego wzrostu, wojna stuletnia trwała sto lat, a Wikingowie nosili hełmy z rogami – zajrzyj do niej, a bardzo się zdziwisz!

Samolubny GenSamolubny gen (Richard Dawkins)
Przez wielu uważana za najlepszą książką popularnonaukową w historii. Fascynująca lektura dotycząca ewolucji i jej motoru – genów. Nadal aktualna (choć wydana czterdzieści lat temu), nadal budząca emocje. Po prostu trzeba ją znać!

Miłość w starożytnym EgipcieMiłość w starożytnym Egipcie (Agnieszka Krzemińska)
Jaką rolę w starożytnym Egipcie odgrywała miłość? Miłość kochanków, małżeńska, rodzicielska, poddanych do władcy, do bóstw i przyrody, a wszystko osadzone głęboko w kulturze starożytnego Egiptu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyglądały przygotowania starożytnych Egipcjanek do miłosnych schadzek oraz jakie pikantne szczegóły kryją czasem papirusy i starożytne graffiti – koniecznie sięgnij po tę książkę!

Przygody Alexa w Krainie LiczbPrzygody Alexa w Krainie Liczb (Alex Bellos)
Gdy matematyk z wykształcenia, a korespondent zagraniczny z zawodu, postanowi opowiedzieć o matematyce, nietrudno zgadnąć, że będziemy mieć do czynienia z lekturą zarówno fachową, jak wciągającą. Alex Bellos mistrzowsko łączy swoją wiedzę matematyczną z ogromnym talentem pisarskim, a do zadania podchodzi poważnie i niczym na korespondenta zagranicznego przystało, jeździ za matematyką po całym świecie: rachunkowi prawdopodobieństwa przygląda się w kasynach w Reno, statystykę tropi, ważąc bagietki w Anglii, a porozmawiać o liczbach jedzie do Paryża. Wspaniała książka!

Krótka historia rzeczy codziennego użytkuW domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku (Bill Bryson)
Ostatnie dwie pozycje dedykujemy szczególnie tym, którzy spędzają nadchodzące dni… w domu. Tym razem Bill Bryson zajmuje się tym, co otacza – i otaczało – nas na co dzień. Od piwnicy aż po strych, a wszędzie trafiamy na ciekawe, nierzadko zdumiewające historie, dotyczące skromnego, nierzucającego się w oczy sprzętu domowego. Gawędziarski styl, spore poczucie humoru, lekki język – i oto, nie wychodząc z domu, trafiamy w sam środek wielkich odkryć i zdarzeń.

Mapy – obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świataMapy – obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata (Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska)
„Ach, czemu tej książki nie było, gdy byłem dzieckiem!” – Zakrzyknie na widok „Map…” zapewne niejeden dorosły. Bo mamy do czynienia z lekturą naprawdę wyjątkową: 51 stworzonych przez autorów ogromnych map (książka jest wielkoformatową lekturą), pełnych małych rysunków oraz geograficznych i kulturalnych ciekawostek. Książka zdobyła szereg nagród i wyróżnień, w tym prestiżową Prix Sorcieres 2013 – najważniejsze francuskie wyróżnienie dla książek dziecięcych, a „New York Times” umieścił ją na liście sześciu najlepszych i najpiękniej zilustrowanych książek dziecięcych, wydanych w 2013 roku. Warto po nią sięgnąć – w każdym wieku. Jak napisał o niej Juliusz Kurkiewicz: „Najpiękniejsza książka roku. Jeśli błądzić, to tylko palcem po mapie”.

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content