Baner z okładką książki Jak leczyć pluszaki? Porady doktora Lenka

Jak leczyć pluszaki? Porady doktora Lenka

Autor: Marta Słocińska

 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Podskoki
  Data wydania: 28.02.2022
  ISBN: 9788396347008
 • Wydanie: papierowe
  Oprawa: twarda
  Format: 190×240
  Liczba stron: 73

Najsympatyczniejsza książka o dziecięcych dolegliwościach. Oswaja dzieci w wieku od 3 do 7 lat z gabinetem lekarskim, chorowaniem i leczeniem. Wyposaża czytelników w podstawową wiedzę na tematy związane ze zdrowiem i zachęca do zaangażowania się w leczenie własnych przytulanek.

Doktor Lenek zaprasza małego czytelnika do swojego gabinetu. Tam zdradza mu jak poszukać przyczyny choroby, przeprowadzić badania i zalecić lekarstwa.

Pacjentom, choć są pluszowi, dokuczają te same problemy, co prawdziwym dzieciom:

– Małpkę boli brzuszek. Trzeba będzie wykonać USG.
– Miś okropnie kaszle. Nie obędzie się bez wykonania inhalacji.
– Słonik ma straszny katar. Czy to wirus, czy alergia?
– Lalka Matylda ma biegunkę. Doktor Lenek wyjaśni, jaka może być przyczyna choroby i opowie, czym są bakterie jelitowe.
– Flaming ma wysoką gorączkę. Będzie musiał nasiusiać do kubeczka, a przy okazji dowie się jak działają antybiotyki.
– Hipcia jest bardzo słaba. Doktor Lenek zabierze ją na prawdziwe pobranie krwi!
– Na koniec dnia udzielą pomocy Owieczce, która przewróciła się na wrotkach i podejrzą, jak goi się rana.

W ostatnim rozdziale doktor Lenek opowiada dzieciom o tym, jak bezpiecznie obchodzić się z lekami. To bardzo ważne!

od wydawcy

Kiedy trafiłam na książkę Jak leczyć pluszaki? Porady doktora Lenka wiedziałam, że to coś dla nas. W tym roku moje przedszkolaki miały prawdziwą kumulację różnych chorób. Nie zawsze chcieli przyjmować lekarstwa, a każde gorsze samopoczucie kończyło się pytaniem: „dlaczego tak źle się czuję?”.

W każdym rozdziale książki poznajemy pacjenta z innym problemem. Doktor sam jest jeszcze chłopcem, więc dzieci z łatwością zapałają do niego sympatią. Gabinet odwiedzą między innymi: małpka z bólem brzuszka, słonik z katarem czy owieczka ze zdartym kolanem.

Na początku doktor Lenek tłumaczy pacjentowi (i czytelnikom), jak działa jego organizm oraz co może być przyczyną problemu. Po miłej rozmowie wstępnej przychodzi kolej na badanie. Przy kaszlu wykonuje RTG płuc, a przy bólu brzuszka USG. Niektórych pacjentów czeka badanie moczu lub krwi. Kiedy już poznamy przyczynę dolegliwości, doktor Lenek mówi, co należy zrobić, aby wyzdrowieć. Dowiadujemy się również, jak możemy ustrzec się przed przyszłymi chorobami. Pluszaki dają dzieciom dobry przykład tego, że należy słuchać lekarza. Miś tak ładnie trzyma inhalator, lalka Matylda dokładnie myje ręce po wyjściu z toalety, a flaming grzecznie przyjmuje antybiotyk.

Ilustracje Anny Bąbelek, znajdujące się w tek książce, są wspaniałe. Znakomicie pokazują wnętrza małych pacjentów, a także zarazki i zwalczające je krwinki. Wszystko narysowane jest prosto, ale dokładnie. Dzięki temu dzieci nie będą miały problemu ze zrozumieniem, co się dzieje na obrazku i w jaki sposób działa nasz organizm.

Jak leczyć pluszaki? to świetna pozycja dla dzieci i ich rodziców. Zarówno ja, jak i moje dzieci byliśmy nią zachwyceni. Każdy dzień poświęciliśmy na zapoznanie się z innym rozdziałem i inną chorobą. Kiedy kończyliśmy czytanie, przypominaliśmy sobie, jak to było, kiedy oni mieli taki sam problem jak dany pluszak. Co się działo, gdy bolał ich brzuszek, co zlecił im pan doktor i jak zareagowali na antybiotyk.

Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, którego dziecko choruje. Co więcej, uważam, że doktor Lenek powinien być na półce każdego szpitala dziecięcego, a może i każdej przychodni. Największym plusem tej książki jest wybór chorób. Katar, kaszel czy ból brzuszka to przecież codzienność w domu każdego małego przedszkolaka. Żałuję tylko, że książka wyszła tak późno! Na pewno będziemy do niej często wracać.

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:
Format: ,

Author

Pracuję jako redaktorka, korektorka i recenzentka wewnętrzna. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content