Baner z okładką książki Blogi naukowe – Not Exactly Rocket Science

Blogi naukowe – Not Exactly Rocket Science

Not Exactly Rocket Science to jeden z najlepszych angielskojęzycznych blogów popularnonaukowych. I to nie tylko w dziedzinie biologii, o której przede wszystkim opowiada jego autor, Ed Yong. To absolutna czołówka blogów popularnonaukowych w ogóle!

W czym tkwi siła Not Exactly Rocket Science? Autor bloga koncentruje się przede wszystkim na najnowszych i najciekawszych odkryciach z dziedziny biologii. Ed Yong nie ogranicza się jednak tylko do ich krótkiego przedstawienia. Kiedy publikuje on swój artykuł, tego typu treści znaleźć już można na dziesiątkach serwisów relacjonujących wydarzenia naukowe. Autor Not exactly… dodaje do tego kontekst i sam przeprowadza swoje „śledztwo” dziennikarskie. Bo nazwanie Eda Yonga blogerem to głębokie nieporozumienie. Jest on bowiem dziennikarzem z krwi i kości. Do tego doskonałym popularyzatorem, który przystępnym językiem jest w stanie wyjaśnić czasem zawiłe kwestie. Najczęściej sięga on przy tym po opinie różnych naukowców zajmujących się dziedziną, o której akurat pisze. A tego próżno zazwyczaj szukać w zwykłych naukowych wiadomościach. Rzetelne dziennikarstwo, jakie uprawia Ed Yong, sprawia, że nie ma co liczyć na to, że będzie on produkował kolejne artykuły z prędkością karabinu maszynowego. Szczególnie, że współpracuje on również z tradycyjną prasą. Przygotowuje się też do wydania (ma się ukazać w 2016 r.) pierwszej książki, która traktować ma o wpływie mikrobów na życie różnych zwierząt od ludzi po pszczoły.

Oprócz wspaniałych, autorskich artykułów na Not exactly… co tydzień znaleźć można publikowany w weekend zbiór najciekawszych, zdaniem autora, naukowych i wokółnaukowych treści, które pojawiły się w sieci. To prawdziwa kopalnia fascynujących historii opowiadanych przez innych dziennikarzy, naukowców i blogerów, które opublikowano w danym tygodniu w angielskojęzycznym świecie. Ed Yong dzieli te artykuły na kilka kategorii: Top picks (Najlepsze), Science/News/Writing, heh, wow, huh (najczęściej niezwiązane w żaden sposób z nauką zadziwiające lub denerwujące treści, na które autor trafił przekopując się przez internet) i Journalism/internet/society.

Not Exactly Rocket Science to pozycja obowiązkowa dla każdego internauty, który interesuje się naukami biologicznymi i radzi sobie z językiem angielskim. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych blogów popularnonaukowych, jakie znajdziemy w sieci. Wyróżnia go nie tylko przystępny język autora, ale również rzetelne dziennikarstwo, które wykracza poza raportowanie najnowszych wiadomości ze świata nauki.

Blog i social media

Blog – Not Exactly Rocket Science http://phenomena.nationalgeographic.com/blog/not-exactly-rocket-science/
Twitter @edyong209
Facebook https://www.facebook.com/pages/Not-Exactly-Rocket-Science/209972267204

Nasze wrażenia

Pierwsze wrażenie: #WOW #ROBIWRAŻENIE

Drugie spojrzenie: #ROBIJESZCZEWIĘKSZEWRAŻENIE

Analiza: #BIOLOGIA #RZETELNEDZIENNIKARSTWO

Konkluzje: #SUPERBLOG #CHCEMYTAKIBLOGPOPOLSKU

Author

Z wykształcenia archeolog klasyczny. Z natury miłośnik nauki i literatury popularnonaukowej (szczególnie biologicznej i fizycznej). Z potrzeby człowiek zainteresowany kwestiami edukacji oraz upowszechniania nauki. Współautor raportu "Dydaktyka cyfrowa epoki smartfona. Analiza cyfrowych aspektów dydaktyki gimnazjum i szkoły średniej"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content