Baner z okładką książki Mądre Książki na wakacje

Mądre Książki na wakacje

kids-summer-readingGóry, plaża, a może balkon w mieście? Nieważne gdzie – ważne co! Jak co roku redaktorzy Mądrych Książek przygotowali dla Was kilka wakacyjnych propozycji. Lekkie, wciągające, tak grube, że starczą na znacznie więcej niż jeden wieczór – przeróżne książki popularnonaukowe w sam raz na wakacje czekają!

Stulecie chirurgów (Jurgen Thorwald)
Boom na książki Jurgena Thorwalda w Polsce trwa. Po znakomitych pozycjach dotyczących kryminalistyki w ręce czytelników trafiły trzy świetne książki dotyczące historii medycyny. Stulecie chirurgów to pasjonująca opowieść o narodzinach współczesnej chirurgii, pierwszych, nierzadko przerażających próbach, pierwszych tryumfach i porażkach. Czyta się niczym najlepszy kryminał, a wrażenie potęguje fakt, że wszystko, co opisane, to prawda… Kilkaset stron, a pochłania się jednym tchem!

Matematyczna bombonierka (Krzysztof Ciesielski, Zdzisław Pogoda)
Ogrom matematycznych ciekawostek, interesujących postaci, zastanawiających faktów, podanych lekko i przystępnie. Krótkie podrozdzialiki idealnie nadają się na wakacyjne wolne chwile. Czy “prawie wszystkie” może oznaczać “wszystkie oprócz stu miliardów”? Czym jest googol i co ma wspólnego z wyszukiwarką Google? Czy figura może mieć dwa środki symetrii? Czy może istnieć powierzchnia, która ma tylko jedną stronę? Czy opłaca się grać w Lotto? Czy twierdzenie o zaczesaniu sfery i dzika sfera to żart, czy prawdziwe obiekty matematyczne? Który papież był matematykiem? Którzy matematycy mają pamiątkowe zdjęcie z gęsią i – dlaczego? O tym wszystkim i o wiele jeszcze więcej – w książce!

Dawniej, czyli drzewiej (Małgorzata Strzałkowska)
Jak pisze nasz recenzent: „Książka „Dawniej, czyli drzewiej” to prawdziwa podróż w czasie i niezwykła przygoda z mową ojczystą. Na ponad 60 stronach znajdziemy wiele niezwykłych słów, terminów i zwrotów, których etymologia potrafi naprawdę zaskoczyć. Każda strona to przynajmniej jedna historia, pięknie ilustrowana i w przystępnej formie wyczerpująca temat. Przykładowo dowiemy się, dlaczego dzięki Szwedom (tym od Potopu) kasza smakuje lepiej, jakich (wedle łokcia koronnego) rozmiarów był Mickiewiczowski diablik, dlaczego czcienie rozwija wyobraźnię i czy cycowa suknia kryje w sobie jakąś frywolność. Przekrój tematów jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Na samym końcu książki znajdziemy też łamigłówki, będące swoistym sprawdzianem ze zdobytej dzięki książce wiedzy – jednym słowem przyjemne z pożytecznym!” – pozycja zdecydowanie nie tylko dla dzieci!

Milion lat w jeden dzień (Greg Jenner)
Nie zawsze mamy ochotę na wielkie historie, podniosłe wydarzenia, skomplikowane zagadnienia. A może poczytać o czymś znacznie nam bliższym? Milion lat w jeden dzień to zbiór opowieści o czynnościach dnia codziennego. Skąd w naszych domach wzięło się łóżko, a skąd szampan? Sporo ciekawostek podanych w baaardzo luźnej formie – ale kiedy poczytać coś lekkiego, napisanego nieformalnym językiem, niewymagającego skupienia – jeśli nie w wakacje?

Pogranicza. Historia amerykańskiego Zachodu (Robert V. Hine, John M. Faragher)
Znakomicie napisana synteza dziejów amerykańskiego Zachodu. Autorzy, cenieni amerykańscy wykładowcy, przedstawiają jego historię od pierwszych kontaktów z białym człowiekiem po dzień dzisiejszy. Świetna merytorycznie i jednocześnie po prostu bardzo dobrze napisana. Zdecydowanie warto!

Przestrzeń literacka (Maurice Blanchot)
Tegoroczna nowość w polskich księgarniach, ale sama książka ma już pół wieku – i bynajmniej się nie zdezaktualizowała. Pięćdziesiąt lat temu spowodowała przełom w pisaniu o literaturze. Jak odbiera się współczesny czytelnik? Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać – trzeba po tę książkę sięgnąć…

Co w mowie piszczy? (Katarzyna Kłosińska)
Czy noworocznie życzymy dosiego czy do siego roku i dlaczego? Skąd wzięło się powiedzenie poszło jak z płatka? Co ma wspólnego siarka z mrozem, o którym często mówimy siarczysty? Skąd pochodzi nazwa rajstopy?  Jak ma się zmorzony wódką do zmożonego z niewyspania? Dr hab. Katarzyna Kłosińska od lat prowadzi audycję o języku polskim w radiowej Trójce. Co w mowie piszczy? to efekt tej audycji – wiele ciekawych, krótkich artykułów na tematy językowe. Lekka, przyjemna lektura, z której można naprawdę sporo się dowiedzieć. Zdecydowanie polecam!

Niezwykłe liczby profesora Stewarta (Ian Stewart)
Co ciekawego można powiedzieć o liczbach? Jak się okazuje, całkiem sporo. O liczbach pierwszych, o liczbach zespolonych, o liczbie pi i wreszcie o liczbach, o których zapewne nikt poza matematykami nie słyszał… Wydana świeżo przed wakacjami książka w sam raz na wakacyjne wieczory!

Skąd się wzięły małpy w internecie? (Artur Janicki)
Sporo faktów o chyba najpopularniejszym obecnie medium: internecie. Książka w ciekawej formie: na stronach nieparzystych mamy coś na kształt encyklopedii, a na parzystych – prezentację komiksową. Raczej dla dzieci, ale i dorosły dowie się czegoś nowego.

Ramona, Mila, Bobo i pięćdziesiąt sześć innych zwierząt (Kamil Sipowicz)
Również tegoroczna nowość. Filozoficzne opowiastki o relacji ludzi i zwierząt, ilustrowane przez Olgę Sipowicz – Korę. Lekkie pióro, subtelny humor, pełne uroku opowieści i barwne ilustracje – bardzo przyjemna lektura. I wesoła, i smutna. I dla dorosłych, i dla dzieci.

Po więcej inspiracji zajrzyj do naszych archiwalnych zestawień:

http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/wez-madra-ksiazke-wakacje/
http://madreksiazki.org/aktualnosci/blog/10-madrych-ksiazek-wakacje/

 

 

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content