Baner z okładką książki Kolejny numer serii Celtica

Kolejny numer serii Celtica

W styczniu br. nakładem wydawnictwa Tetragon ukazał się IV tom serii „Celtica”. Seria ukazuje się cyklicznie od 2013 r. i stara się z jednej strony popularyzować różne aspekty dziejów ludów celtyckich w dobie antyku i wczesnego średniowiecza, z drugiej zaś integrować rodzime środowisko badaczy zajmujących się tematyką Celtów.

Zróżnicowanie problematyki tekstów prezentowanych w poszczególnych częściach (…) ponownie, jak miało to miejsce we wcześniejszych odsłonach ‚Celtiki’ stanowi ważny atrybut tegoż wydawnictwa i pewien już wyraźny znak rozpoznawczy tej serii. Pozwalają one wejrzeć w różne aspekty badań nad Celtami i prezentują wielość kategorii źródłowych dlań dostępnych.
dr hab. Andrzej Michałowski, prof. UAM
Instytut Prahistorii UAM

W tomie, którym znalazło się m.in. szkice dotyczące irlandzkich świętych Darerki, Ity i Samthann (Małgorzata Kaźmierczak), numizmatów z Galii Cisalpińskiej (Paulina Koczwara) oraz ozdób celtyckich znalezionych na terenie Czech (Anna Chmielowska).

Zawartość tomu jest różnorodna i urozmaicona, zawiera on zarówno teksty typowo historyczne, jak i archeologiczne. Co ciekawe, trzy z tych artykułów dotyczą problematyki struktury społecznej i miejsca kobiet w tejże strukturze. Całość tomu jest, przy wspomnianej różnorodności, spójna i niewątpliwie warta opublikowania.
dr hab. Artur Błażejewski, prof. UWr
Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego 

Szersze informacje dotyczące zawartości oraz osób autorów można uzyskać tutaj: http://tetraerica.home.pl/pl/p/Celtica.-Studia-z-dziejow-Celtow-t.-IV/346

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content