„Alegoria miłości” czyli czym naprawdę zajmował się autor Opowieści z Narni

„Alegoria miłości” czyli czym naprawdę zajmował się autor Opowieści z Narni

Nakładem wydawnictwa Esprit ukaże się w ostatnich dniach lutego 2017 roku kolejne wydanie książki C.S. Lewisa pt. Alegoria miłości. To pozycja, która do dziś uważana jest za doskonałe studium miłości w literaturze od średniowiecza do czasów szekspirowskich.

Autor Opowieści z Narni urodził się 29 listopada 1898 roku w Belfaście. W wieku 19. lat brał udział w pierwszej wojnie światowej we Francji. Po powrocie z wojny podjął studia na uniwersytecie oksfordzkim. W 1922 roku otrzymał stopień bakałarza literatury. Rok później był najlepszym studentem w Anglii, otrzymał liczne państwowe wyróżnienia.

Był wykładowcą na uniwersytecie oksfordzkim, a później profesor literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie Cambridge.

Alegoria miłości to jedna z najważniejszych książek C.S. Lewisa na temat historii kultury, obok jego słynnego Odrzuconego obrazu, poświęconego średniowiecznemu widzeniu świata. Tym razem znakomity pisarz i eseista przedstawia czytelnikowi pasjonujący obraz średniowiecznej literatury, jej wielkiego tematu – miłości, i charakterystycznej formy – alegorii. Książka Lewisa to podróż do źródeł naszej cywilizacji, pokazująca, że wiele poglądów i wartości, które uważamy za naturalne i zawsze obecne w kulturze, miały w istocie swoje określone początki; wiele innych mogłoby wyglądać inaczej, część zaś utraciliśmy już bezpowrotnie.

Ludzkość nie przechodzi przez kolejne fazy rozwoju niczym pociąg przejeżdżający przez stacje; jako coś żywego, ma ona ten przywilej, że jest w ciągłym ruchu i nigdy nie zostawia niczego za sobą. W pewnym sensie jesteśmy nadal tym, czym byliśmy kiedyś. [fragment książki]

Ta książka to niezwykły popis literackiej erudycji i przenikliwości autora Opowieści z Narnii, który dowodzi, że jest nie tylko znakomitym twórcą fantastyki oraz wybitnym pisarzem chrześcijańskim, ale – być może przede wszystkim – wielkim badaczem literatury i jej historii. Lektura Alegorii miłości to dla każdego miłośnika Lewisa niepowtarzalna okazja, by podejrzeć, czym tak naprawdę C.S. Lewis zajmował się w miejscu pracy ­- na Oxfordzie i katedrze literatury średniowiecznej w Cambridge, i jakie są źródła jego zdumiewających dzieł fantastycznych.

 

Kategorie wiekowe:
Wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Google+