Czytaj PL!

Czytaj PL!

Czytaj PL!Ruszyła akcja promująca czytelnictwo w Polsce! Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich miłośnicy dobrej lektury mogą na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy czy zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. Czytaj PL! to największa na świecie akcja promująca czytelnictwo za pośrednictwem nowych technologii.

W wypożyczalnie e-booków zostały zamienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki reprezentowane przez czołowe polskie wydawnictwa będzie można czytać na smartfonie lub tablecie.

Czytaj PL! promuje na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób. To bodaj pierwszy przypadek takiej współpracy z innymi miastami. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego.Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię

Kampania miała już swoje wcześniejsze odsłony, jednak wyłącznie w Krakowie. Wtedy z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wśród tytułów, które można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału są powieści: „Arena szczurów” Marka Krajewskiego (Wydawnictwo Znak), „Kasacja” Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Otwarte) i „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego (Wydawnictwo Od Deski Do Deski). Także dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami – „Złe psy. W imię zasad” (Wydawnictwo Otwarte) i pierwszy thriller 2.0 – „Notebook” Tomasza Lipki (Wydawnictwo Literackie). Miłośnicy wielkiej literatury będą mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku – „Kolosa” Finna Alnaesa (Wielka Litera). W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji „Jak przestałem kochać design” Marcina Wichy (Wydawnictwo Karakter). Listę dostępnych pozycji zamykają: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 – „Otchłań” Roberta J. Szmidta (Wydawnictwo Insignis), zabawna czeska powieść „Ostatnia Arystokratka” Evžena Bočka (Wydawnictwo Stara Szkoła), reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie „Zaduch” Marty Szarejko (Wydawnictwo PWN), a także „Obietnica Łucji” Doroty Gąsiorowskiej (Wydawnictwo Znak Literanova).

Darmową aplikację Czytaj PL! można pobrać w sklepach App Store i Google Play. Akcja Czytaj PL! będzie trwała od 1 do 31 października. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com.

Miasta Partnerskie: Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Wydawnictwa Partnerskie: Czwarta Strona, Dom Wydawniczy PWN, Insignis Media, Karakter, Od deski do deski, Stara Szkoła, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Emotikon i Znak Literanova

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content Google+