Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym – po raz drugi

Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym – po raz drugi

966x150WTK_2014Piąta edycja Warszawskich Targów Książki odbędzie się w dniach 22-25 maja br. na Stadionie Narodowym. Po ubiegłorocznym sukcesie z udziałem ponad 60-tysięcznej publiczności, tegoroczne targi przyciągać będą jeszcze ciekawszą ofertą programową i wystawienniczą. Warto też skorzystać z bardzo korzystnych rabatów na nowości wydawnicze i bestsellery. Równolegle z Warszawskimi Targami Książki odbywać się będą po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA.

Uczestnicy targów z kraju i zagranicy

Organizatorzy spodziewają się ponad 600 wystawców z Polski i 20 innych krajów. Swój udział w targach potwierdzili już wydawcy z Albanii, Australii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Kataru, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier oraz Wielkiej Brytanii. Premierową obecność zapowiedziała również Turcja, świętująca w tym roku z Polską, 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych i Meksyk, akcentujący setną rocznicą urodzin laureata Nagrody Nobla – Octavio Paz’a.

Do grona tegorocznych uczestników targów dołączyło ponad 40 nowych wystawców – wydawnictw i firm z Polski i zagranicy. Stoiska wydawców, w przeważającej części, zlokalizowane będą na wewnętrznej promenadzie i w Galerii Stadionu Narodowego (wejście od al. Zielenieckiej). W Galerii Stadionu mieścić się będzie sektor atrakcji dla dzieci, sektor komiksu i gier planszowych oraz część antykwaryczna targów. Wystawcy Targów ACADEMIA (kilkadziesiąt oficyn akademickich) prezentować będą swoją ofertę
w czytelnie oznakowanym sektorze na promenadzie. Spotkania i dyskusje literackie odbywać się będą
w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego oraz scenie głównej – Kanapie Literackiej.

A w programie…

Program wydarzeń na Warszawskich Targach Książki zapowiada się niezwykle interesująco. Czwartek i piątek tradycyjnie należeć będą do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich – bez wyjątku.

Na Warszawskich Targach Książki środowiska wydawców, bibliotekarzy, księgarzy i drukarzy rozpoczną obchody wspólnego święta – jubileuszu 650-lecia w służbie książki. Odbędzie się wiele spotkań, debat i dyskusji na temat teraźniejszości i perspektyw tych profesji.

Dla gości, którzy targi traktują jako okazję do spotkań z ulubionymi autorami, tegoroczne Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym będą nie lada okazją. Kilkuset autorów czekać będzie na czytelników w stoiskach wystawców, na scenie głównej targów odgrywającej także rolę Kanapy Literackiej i w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony targi-ksiazki.waw.pl, gdzie niebawem pojawi się grafik spotkań autorskich.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej na Stadionie

Piątek będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Tego dnia na targach planowany jest, pod patronatem Polskiej Akademii Nauk, cykl wykładów z udziałem najznakomitszych autorytetów PAN – cenionych popularyzatorów nauki. A podczas uroczystego spotkania wydawców akademickich nastąpi wręczenie nagród w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA oraz nagród: Dziennika Gazety Prawnej ECONOMICUS, prof. Jerzego Skowronka i TECHNICUS.

Nominacje. Nagrody. Konkursy.

W sumie na „konkursową” część programu WTK i ACADEMII składa się ponad dwadzieścia oczekiwanych przedsięwzięć, m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE, Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, Honorowa Nagroda Warszawskich Targów Książki IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 54. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka” czy Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bazgroł”. Po raz pierwszy podczas WTK odbędzie się uroczystość ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.

Sobota Dniem Reportażu na WTK

Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami (autorami i tłumaczami) Nagrody
im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Ponadto organizatorzy planują w tym roku spotkanie
ze wszystkimi dotychczasowymi laureatami Nagrody, dyskusję z okazji 25-lecia wolnej Polski i konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej zachęcający do własnej twórczości reporterskiej, inspirowanej „Buszem po polsku” – debiutancką książką patrona Nagrody.

Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz czwarty

Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy, uczestniczyć
w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od kilkudziesięciu autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży, takich jak Hermann Huppen, Steffen Kverneland, Tony Sandoval, Igor Baranko. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Dla dzieci, młodzieży, rodzin

Warszawskie Targi Książki oferują dzieciom i młodzieży bardzo bogaty program zajęć pobudzających zainteresowanie czytaniem a w nim warszawską odsłonę Festiwalu Literatury Dziecięcej i weekendową imprezę pod nazwą Piknik Rodzinny.

W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Wydarzenia dla dzieci młodszych odbywać się będą w Galerii Stadionu Narodowego, wydarzenia dla gimnazjalistów i licealistów, w tym lekcje literatury i historii – w Centrum Konferencyjnym. W sobotę i niedzielę zapraszamy dzieci z rodzicami i opiekunami.

W targowy weekend we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, w specjalnym kinowym namiocie, prezentowane będą adaptacje filmowe z zasobów Filmoteki Szkolnej PISF. W strefie piknikowej, dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej można będzie posłuchać nagrań poetki czytającej swoje wiersze, opowiadającej o twórczości. Dzieci będą mogły przygotować własne wyklejanki inspirowane kolażami Wisławy Szymborskiej. W sobotę świętować będziemy 20-lecie magazynu „Kaczor Donald”, a wśród wydarzeń: warsztaty z rysownikiem komiksów Kaczora Donalda – Gianluca Paniello, konkursy i quizy wiedzy o Kaczorze Donaldzie i o pochodzeniu tytułu Gigantów, duże puzzle z wizerunkiem mieszkańców Kaczogrodu, wielki tort urodzinowy, punkt wymiany archiwalnych komiksów Gigant, konkurs dubbingu.

Ponadto, zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy kostiumowej cosplay. Inspiracjami będą postaci z francuskiego komiksu „Asterix i Obelix” oraz Kaczor Donald i Przyjaciele. Dla autorów najlepszych przebrań przewidziane są atrakcyjne nagrody.

W niedzielę w ramach Festiwalu Literatury Dziecięcej planujemy Zlot fanów Pippi – Stowarzyszenie niesparowanych skarpet i turniej podnoszenia konia – tu również przewidziane są cenne nagrody i zdjęcia pamiątkowe dla wszystkich dzieci. Będzie też bicie rekordu Guinessa we wspólnym kolorowaniu największej kolorowanki z Wydawnictwem Zielona Sowa.

Unikalna Kolekcja WTK 2014 „Książka z autografem”

Podczas tegorocznych targów po raz drugi już powstanie unikalna kolekcja WTK 2014. Ten wyjątkowy księgozbiór będziemy tworzyć na targach i eksponować w widocznym dla wszystkich miejscu. Po targach Kolekcję WTK 2014 „Książka z autografem” podarujemy Fundacji WOŚP.

Wymienię, zamienię, oddam…

W ramach akcji Książka za książkę za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi można będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania ebooków ufundowanych przez PUBLIO. Portal Qlturka zaprasza do dzielenia się swoimi książkami. Na stoisku Qlturki będzie można zostawić książki, które zostaną przekazane tym, którym przyniosą wiele radości. A w niedzielę portal Lubimy Czytać zorganizuje na targach akcję wymiany książek drukowanych.

W sieci już od 19 maja

Wirtualne Targi Książki są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki. Rozpoczną się 19 maja i potrwają do 1 czerwca br. Organizacja targów w sieci ułatwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie uczestniczą w targach tradycyjnych. Targi będą dostępne pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl.

Program WTK w telefonie

Specjalnie dla uczestników targów przygotowaliśmy przyjazną aplikację do pobrania na telefon komórkowy. Można będzie sprawdzić aktualny program wydarzeń, harmonogram spotkań z autorami, listę wystawców, plan targów i inne użyteczne informacje. Aplikację przygotował INFOR IT. Do pobrania ze sklepu app store i google play z początkiem maja.

 

Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach

22 maja 2013 (czwartek)                                                            10.00-18.00

23 maja 2013 (piątek)                                                               10.00-19.00

24 maja 2012 (sobota)                                                             10.00-19.00

25 maja 2012 (niedziela)                                                            10.00-17.00

Mały jubileusz

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy grupy polskich wydawców i stołecznej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki. To nowatorski projekt porozumienia wydawców i organizatora targów, ukierunkowany na profesjonalną i efektywną współpracę rynku wydawniczego z branżą targową. Od pierwszej edycji targi organizowane są w maju, kontynuują w ten sposób kilkudziesięcioletnią tradycję majowego święta książki w Warszawie. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy, z wielkim sukcesem, targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym w ubiegłym roku. W tym roku Warszawskie Targi Książki odbędą się po raz piąty.

Strona targów: www.targi-ksiazki.waw.pl

Honorowy Patronat nad Warszawskimi Targami Książki sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

Organizator:                             Targi Książki sp. z o.o.
Organizator wykonawczy:          Murator EXPO sp. z o.o.

 

źródło: http://www.targi-ksiazki.waw.pl

Google+