Baner z okładką książki Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2020!

Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2020!

Wyniki szóstej edycji konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku

Wynalezienie Europy Wschodniej; Miasto Potwór; Nauka. To lubię; Nie jesteś sam w domu – to tytuły, które zostały wybrane Mądrymi Książkami Roku 2020. 20 maja o godz. 17.00 w ramach Copernicus Festival 2021: Wyobraźnia zostały ogłoszone wyniki organizowanego od 2016 roku konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową wydaną lub przetłumaczona na język polski w ubiegłym roku.

Galę poprowadził Wojciech S. Wocław, a jego gośćmi byli prof. Stanisław Kistryn oraz rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik. 15 nominowanych pozycji (których listę można znaleźć tutaj) było branych pod uwagę w pięciu kategoriach. Oto wyniki:

• nagroda główna „Mądra Książka Roku 2020” – Larry Wolff, Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia, tłum. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo MCK
  • nagroda główna dla książki dla dzieci „Mądra Książka Roku 2020 dla dzieci” – Joanna Guszta, Przemek Liput (opracowanie graficzne), Miasto Potwór, Wydawnictwo Kropka
  • nagroda społeczności akademickiej UJ – Tomasz Rożek, To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga
  • nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki – Rob Dunn, Nie jesteś sam w domu, tłum. Krzysztof Skonieczny, Wydawnictwo CCPress
  • nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej – Tomasz Rożek, To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd, Wydawnictwo Wilga

Nagrody główne przyznało Jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Michał Olszewski (Gazeta Wyborcza), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).

Po raz pierwszy Mądra Książka miała swoje pasmo na Copernicus Festival, w ramach którego odbyło się 5 spotkań dotyczących książek popularnonaukowych dla dzieci – tegorocznych nominacji, kwestii ekologii i kosmosu oraz tworzenia i promowania tego rodzaju literatury.

Szczegóły oraz wyniki wydarzenia towarzyszącego – konkursu dla szkół średnich na laudację lub okładkę Mądrej Książki Roku znajdziecie tutaj: http://madraksiazkaroku.pl/.

Redaktorka portalu Mądre Książki. Koordynatorka konkursu Mądra Książka Roku.