Baner z okładką książki 10 KSIĄŻEK: narzędzie dla poszukujących wiedzy!

10 KSIĄŻEK: narzędzie dla poszukujących wiedzy!

Bez-nazwy-110 KSIĄŻEK to nowa, ciekawa inicjatywa Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy. W zamierzeniu twórców projekt ma mieć charakter oświatowy i popularyzujący naukę. Celem jest stworzenie listy około tysiąca książek – po dziesięć dla każdej z wybranych dziedzin nauki – z których każda zawierałaby wartościowe, ważne dla danej dziedziny książki i otwierała przed czytelnikami świat wiedzy.

Kryteriami wyboru książek do tej kolekcji ma być ich merytoryczność i przystępność treści.

Autorom projektu zależy w sposób szczególny na dziełach niekoniecznie najnowszych, choć niesprzecznych ze stanem aktualnej wiedzy, ale przede wszystkim napisanych tak, że od razu chce się studiować daną dziedzinę. W każdej dziedzinie można znaleźć przecież co najmniej kilku takich autorów i ważnych publikacji.

Program Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy jest skierowany do młodzieży szkolnej nie dysponującej tak zwanym kapitałem kulturowym czyli łatwym dostępem do wiedzy a także emerytów i ludzi dorosłych odkrywających lub zmieniających swoje zainteresowania. Autorzy zwracają się ze swoją propozycją także do specjalistów, którzy nie chcą ograniczać własnego rozwoju wyłącznie do dziedziny, którą na co dzień sie zajmują.

Pracownicy biblioteki nie ograniczają się jednak jedynie do działalności w internecie. Poza opracowaniem samych list i propagowaniem ich zawartości w sieci ich celem będzie prezentowanie książek w wolnym dostępie, w nowym gmachu czytelni „Koszykowej”. Być może warszawski pomysł może się rozwinąć do postaci ogólnopolskiej, ulegając z czasem modyfikacjom i uzupełnieniom (np. poszerzeniu grona opiniujących i poszerzeniu zbioru).

Autorami list są naukowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach nauki, których zaangażowanie pozwoli warszawskim bibliotekarzom sprawniej uruchomić program i zgromadzić wokół niego więcej osób dobrej woli.

Pierwsze listy tytułów są już dostępne pod adresem www.10ksiazek.pl.

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content