Baner z okładką książki Mądre książki dla każdego: aplikacja mobilna, szkolenia i spotkania!

Mądre książki dla każdego: aplikacja mobilna, szkolenia i spotkania!

Rozpoczynamy pracę nad nowym obliczem literatury popularnonaukowej! W ramach projektu „Mądre książki dla każdego: literatura popularnonaukowa i jej niezwykła rola w tłumaczeniu i upowszechnianiu nauki” powstanie aplikacja mobilna pozwalającą na wyszukiwanie książek popularnonaukowych i ich recenzji. Dla młodzieży przygotowane zostaną spotkania popularyzatorskie i gra miejska zaś naukowcy i nauczyciele będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach na temat literatury popularnonaukowej i jej roli w upowszechnianiu nauki.

Naszym celem jest pokazanie, ze literatura popularnonaukowa, która dopiero zdobywa należne sobie miejsce na księgarnianych półkach i w sercach czytelników jest bardzo ważnym elementem samej nauki a także edukacji. Książki pisane przez naukowców, tłumaczą nam świat wokół nas, budzą zainteresowania i rozwijają talenty i pasje.

appUpowszechnianie wiedzy to bardzo ważna i poważna sprawa. Zajmują się nią największe, światowe autorytety naukowe i znane instytucje badawcze, realizowanych jest wiele programów i projektów popularyzatorskich. Naukowcy mają do dyspozycji całą paletę narzędzi, które można z sukcesem wykorzystać do popularyzowania nauki – są to nie tylko książki, ale także publikacje i audycje w prasie, radiu, telewizji i w Internecie. W dzisiejszym, cyfrowym świecie dla wielu osób książki są przeżytkiem i nieatrakcyjnym, bezużytecznym przedmiotem. Jednak pomimo takiego podejścia znacznej części społeczeństwa, książki mają się świetnie i nadal stanowią najczęstsze źródło wiedzy popularnonaukowej. Warto w nie inwestować, namawiać naukowców by je tworzyli zaś rodziców i nauczycieli by polecali je dzieciom i młodzieży.  To właśnie dzięki nim rozumiemy siły natury i otaczające nas zjawiska. To dzięki ich niesamowitej mocy budzą się do życia przyszli naukowcy i wielcy odkrywcy!

Cele projektu

  • upowszechnienie wiedzy o rzetelnych publikacjach popularnonaukowych
  • ułatwienie dostępu do literatury popularnonaukowej
  • poprawa dostępności literatury popularnonaukowej w bibliotekach i księgarniach
  • zachęcanie młodych ludzi do czytania literatury popularnonaukowej
  • zachęcanie nauczycieli do wykorzystywania literatury popularnonaukowej w procesie edukacji
  • zachęcanie naukowców do tworzenia publikacji popularnonaukowych

Szczegóły znajdziecie na stronie projektu app.madreksiazki.org

Koordynator projektu: Piotr Kołodziejczyk (e-mail: piotr madreksiazki.org)

 

Projekt jest finansowany ze środków przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na podstawie umowy nr 46/UD/SKILLS/2014 o wykorzystanie nagrody przyznanej w konkursie eNgage w ramach projektu SKILLS współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

stopkafnp

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content