Baner z okładką książki Siedem Mądrych Książek na Gwiazdkę

Siedem Mądrych Książek na Gwiazdkę

Bez-nazwy-1Boże Narodzenie kojarzy mi się ze świątecznymi zapachami: aromatem zupy grzybowej, jodły lub świerku, pierników i… nowych książek, znajdowanych w Wigilię pod choinką. Dla tych, którzy tak jak my uważają, że najlepszy prezent to książka, przygotowaliśmy kilka gwiazdkowych inspiracji. Może i Was w tym roku pod choinką zagości coś popularnonaukowego?

 

What if (Randall Munroe)

Gdy człowiek, który rzucił pracę w NASA, by rysować komiksy, zabiera się za napisanie książki popularnonaukowej, jej sukces jest właściwie pewny. What if to wszystko to, co uwielbiamy w Randallu Munroem – sporo naukowych faktów podanych w cudownie absurdalny sposób: autor z pełną powagą odpowiada na pozornie „głupie pytania”, między dowcipami o komiksowymi rysunkami przemycając naprawdę sporo fizyki. Nie bez powodu książka ta utrzymywała się przez pół roku na pierwszym miejscu na liście bestsellerów non-fiction „New York Timesa”. Z pełnym przekonaniem patronowaliśmy tej pozycji i z pełnym przekonaniem polecamy ją na gwiazdkowy prezent!

Czego uczą nas umarli (Philippe Charlier)

Zbiór mądrych i jednocześnie fascynujących esejów o tym, co można z człowieka wyczytać po śmierci. Książkę czyta się z wypiekami na twarzy. Od neolitu do epoki nowożytnej, postaci anonimowe i znane każdemu (na przykład Robespierre), lekki język i nieprawdopodobna ilość informacji odczytanych z ludzkich członków, przy jednoczesnej dbałości o etyczną stronę tego zagadnienia – warto!

Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia (Daniel Dennett)

Lekko, dowcipnie i w przemyślany sposób Daniel Dennett proponuje porzucenie starych nawyków myślenia i używanie mózgu w jak najlepszy i najefektywniejszy sposób. 77 „pogłębiaczy wyobraźni i skupienia”, solidnie obudowanych naukowymi podstawami, a przy tym opisanych ciekawie – może warto zacząć nowy rok od przemyśleń na temat myślenia?

Einstein w cytatach (oprac. Alice Calaprice)

Półtora tysiąca wypowiedzi jednego z największych i najbardziej fascynujących uczonych w historii. Na poważnie i z dowcipem. O rzeczach błahych i tych najważniejszych. Cytaty znane i nie. O nauce i o skarpetkach. O paleniu fajki i o bombie atomowej. I, oczywiście, o teorii względności. Świetna lektura!

ksiazkiCzłowiek. Biografia (Robin Dunbar)

Ciekawie i rzetelnie o ewolucji człowieka: Historia ewolucji człowieka fascynuje nas jak żadna inna: zdajemy się posiadać niedającą się zaspokoić ciekawość tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Tradycyjnie, historię tę opowiada się przy pomocy kości i kamieni, które składają się na zapis archeologiczny. Zwykle tylko one mogą nam dostarczyć poczucia pewności. A przecież kamienie i kości wytyczają zaledwie peryferia faktycznego terytorium, na którym odbyła się ewolucja człowieka, czyli obszaru przemian społecznych i umysłowych, które, krok za krokiem, dały początek współczesnym ludziom. To właśnie tutaj rodzą się naprawdę wielkie pytania: Co znaczy „być człowiekiem”? I w jaki sposób staliśmy się tym, czy jesteśmy? (fragm. książki). Plus świetne tłumaczenie Łukasza Lamży!

Księga matematycznych tajemnic (Ian Stewart)

Do trzech razy sztuka – po ogromnym (zasłużonym!) sukcesie dwóch tomów Gabinetu matematycznych zagadek Ian Stewart wydobywa ze swojej przepastnej szuflady kolejne zagadki, anegdoty, ciekawe zadania i nieco prawdziwej matematyki. Sprawdzoną formułę odświeża wprowadzenie postaci Hemlocka Soamesa i jego pomocnika, doktora Johna Watsupa. Świetny dobór materiału, świetne jego przedstawienie i wreszcie świetna praca edytorska – to jedna z najlepszych książek Iana Stewarta, a przy tym jedna z najlepszych popularnonaukowych nowości.

A dla tych, którzy lubią dużo ciekawych naukowych faktów zebranych w jednym miejscu, jeszcze jedna propozycja: Naukowa lista przebojów. Wybór fascynujących faktów, anegdot i żartów ze skarbca nauki (Simon Flynn), czyli zbiór opowiadań z różnych dziedzin, lekko i z dowcipem traktujących o nauce. Recenzja wkrótce!

Author

Matematyk. Absolwentka matematyki teoretycznej i modelowania matematycznego, a także podyplomowych studiów edytorskich. Interesuje się historią matematyki, popularyzacją nauki oraz edytorstwem. Doktorant-stypendysta w Instytucie Historii Nauki PAN. Redaktor i korektor. Lubi literaturę piękną i pieczenie ciast i ciasteczek.

3 comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content